16. Hükümet – I. Saka Hükümeti – Bakanlar Kurulu Listesi

16. Hükümet – I. Saka Hükümeti – Bakanlar Kurulu Listesi

“16. Hükümet, 10 Eylül 1947 tarihinde Hasan Hüsnü Saka tarafından kuruldu. 16. Hükümet aynı zamanda I. Saka Hükümeti olarak da bilinmektedir.”

Mehmet Recep Peker, muhaliflerinin artan baskısı sonucu sağlık problemlerini neden göstererek istifa etti. Cumhurbaşkanı Mustafa İsmet İnönü, hükümeti kurma görevini Trabzon Milletvekili Hasan Hüsnü Saka’ya verdi. Hasan Hüsnü Saka, 10 Eylül 1947 tarihinde 16. Hükümet’i kurdu. Türkiye Cumhuriyeti’nin 7. Başbakanı oldu.

16. Hükümet Güvenoyu Aldı

16. Hükümet Programı, 13 Ekim 1947 tarihinde Meclis Genel Kurulu’nda okundu. Aynı gün yapılan oylamaya 411 milletvekili katıldı. 16. Hükümet, 362 milletvekilinin kabul, 49 milletvekilinin ret oyu ile Meclis’ten güvenoyu aldı. 

16. Hükümet Bakanlar Kurulu (10 Eylül 1947 – 10 Haziran 1948)

Görevi Adı SoyadıMilletvekili
Olduğu İl
BaşbakanHasan Hüsnü SakaTrabzon
Devlet Bakanı ve Başbakan Yard.Faik Ahmet Barutçu Trabzon
Devlet Bakanı (10 Eylül 1947-20 Şubat 1948)Mustafa Abdülhalik Renda Çankırı
Adalet BakanıMehmet Şinasi DevrinZonguldak
Milli Savunma Bakanı (10 Eylül 1947-5 Haziran 1948)Mustafa Münir Birselİzmir
İçişleri BakanıMünir Hüsrev Göle Erzurum
Dışişleri BakanıNecmettin Sadık Sadak Sivas
Maliye BakanıHalit Nazmi Keşmir Tokat
Maliye Bakanı (27 Mart 1948-10 Haziran 1948Hasan Şevket Adalan İzmir
Milli Eğitim BakanıReşat Şemsettin Sirer Sivas
Bayındırlık BakanıKasım Rıfat Gülek Seyhan
Ekonomi BakanıAbdulkadir Cavit Ekin Diyarbakır
Sağlık ve Sosyal Yardım BakanıÖmer Behçet Uz Denizli
Gümrük ve Tekel Bakanı (10 Eylül 1947-27 Mart 1948)Hasan Şevket Adalan İzmir
Tarım BakanıTahsin ÇoşkanKastamonu
Ulaştırma BakanıŞükrü Koçak Erzurum
Ticaret BakanıMahmut Nedim Gündüzalp Edirne
Çalışma BakanıTahsin Bekir Balta Rize

16. Hükümet’te 27 Mart 1948 tarihinde yapılan kabine değişikliğinde Halit Nazmi Keşmir’in yerine Hasan Şevket Adalan Maliye Bakanı oldu.

Hasan Hüsnü Saka, muhalefete gereğinden fazla ödün vermekle suçlandığı için görevinden istifa etti. Bu neden ile 16. Hükümet, 10 Haziran 1948 tarihinde sona erdi. 16. Hükümet, ülkeyi 274 gün yönetti.

Kaynakça

https://www.devletarsivleri.gov.tr/varliklar/dosyalar/eskisiteden/yayinlar/genel-mudurluk-yayinlar/dunden_bugune_basbakanlik.pdf Erişim: 26. 10. 2019
https://www.tbmm.gov.tr/yayinlar/hukumetler/hukumetler_cilt_1.pdf Erişim: 26. 10. 2019
https://www.tbmm.gov.tr/kutuphane/e_kaynaklar_kutuphane_hukumetler.html Erişim: 26. 10. 2019
https://www.devletarsivleri.gov.tr/varliklar/dosyalar/eskisiteden/yayinlar/genel-mudurluk-yayinlar/basbakanlik__tarihi.pdf Erişim: 26. 10. 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: