18. Hükümet – Günaltay Hükümeti – Bakanlar Kurulu Listesi

18. Hükümet – Günaltay Hükümeti – Bakanlar Kurulu Listesi

“18. Hükümet, 16 Ocak 1949 tarihinde Mehmet Şemsettin Günaltay tarafından kuruldu. 18. Hükümet aynı zamanda Günaltay Hükümeti olarak da bilinmektedir.”

Başbakan Hasan Hüsnü Saka, eleştirilere uğrayınca yeniden görevinden istifa etti. Cumhurbaşkanı Mustafa İsmet İnönü, hükümeti kurma görevini Sivas Milletvekili Mehmet Şemsettin Günaltay’a verdi. Mehmet Şemsettin Günaltay, 16 Ocak 1949 tarihinde 18. Hükümet’i kurdu. Türkiye Cumhuriyeti’nin 8. Başbakanı oldu.

18. Hükümet Güvenoyu Aldı

18. Hükümet Programı, 24 Ocak 1949 tarihinde Meclis Genel Kurulu’nda okundu. Aynı gün yapılan oylamaya 391 milletvekili katıldı. 18. Hükümet, 349 milletvekilinin kabul, 42 milletvekilinin ret oyu ile Meclis’ten güvenoyu aldı. 

18. Hükümet Bakanlar Kurulu (16 Ocak 1949 – 22 Mayıs 1950)

Görevi Adı SoyadıMilletvekili
Olduğu İl
BaşbakanMehmet Şemsettin Günaltay Sivas
Devlet Bakanı ve Başbakan Yard. İsmail Nihat ErimKocaeli
Devlet Bakanı Nurullah Esat Sümer Antalya
Devlet Bakanı (7 Haziran 1949-22 Mayıs 1950)Cemil Said BarlasGaziantep
Adalet Bakanı Fuat Sirmen Rize
Milli Savunma Bakanı Hüseyin Hüsnü Çakır Samsun
İçişleri Bakanı Mehmet Emin ErişirgilZonguldak
Dışişleri Bakanı Necmettin Sadık Sadak Sivas
Maliye Bakanı İsmail Rüştü Aksal Kocaeli
Milli Eğitim Bakanı Hasan Tahsin Banguoğlu Bingöl
Bayındırlık Bakanı Hasan Şevket Adalan İzmir
Ekonomi ve Ticaret Bakanı Cemil Said Barlas Gaziantep
Ekonomi ve Ticaret Bakanı (7 Haziran 1949-22 Mayıs 1950)Vedat DicleliDiyarbakır
Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Abdulkerim Kemali BayazıtMaraş
Gümrük ve Tekel Bakanı Fazıl Şerafettin Bürge Kocaeli
Tarım Bakanı Ali Cavit Oral Seyhan
Ulaştırma Bakanı Kemal Satır Seyhan
Çalışma Bakanı Reşat Şemsettin Sirer Sivas
İşletmeler Bakanı (7 Haziran 1949-22 Mayıs 1950) Mustafa Münir Birselİzmir

18. Hükümet’te 7 Haziran 1949 tarihinde yapılan kabine değişikliğinde Nurullah Esat Sümer’in yerine Cemil Said Barlas Devlet Bakanı, Cemil Said Barlas’ın yerine Vedat Dicleli Ekonomi ve Ticaret Bakanı olarak atandı. Münir Birsel ise İşletmeler Bakanı oldu.

18. Hükümet, 14 Mayıs 1950 tarihinde yapılan genel seçimler nedeni ile 22 Mayıs 1950 tarihinde sona erdi. 18. Hükümet, ülkeyi 491 gün yönetti.

Kaynakça

https://www.devletarsivleri.gov.tr/varliklar/dosyalar/eskisiteden/yayinlar/genel-mudurluk-yayinlar/dunden_bugune_basbakanlik.pdf Erişim: 26. 10. 2019
https://www.tbmm.gov.tr/yayinlar/hukumetler/hukumetler_cilt_1.pdf Erişim: 26. 10. 2019
https://www.tbmm.gov.tr/kutuphane/e_kaynaklar_kutuphane_hukumetler.html Erişim: 26. 10. 2019
https://www.devletarsivleri.gov.tr/varliklar/dosyalar/eskisiteden/yayinlar/genel-mudurluk-yayinlar/basbakanlik__tarihi.pdf Erişim: 26. 10. 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: