20. Hükümet – II. Menderes Hükümeti – Bakanlar Kurulu Listesi

20. Hükümet – II. Menderes Hükümeti – Bakanlar Kurulu Listesi

“20. Hükümet, 9 Mart 1951 tarihinde Adnan Menderes tarafından kuruldu. 20. Hükümet aynı zamanda II. Menderes Hükümeti olarak da bilinmektedir.”

19. Hükümet, Adnan Menderes’in günün şartlarına göre yeni bir kabine kurmak için istifa etmesi ile sona erdi. Cumhurbaşkanı Mahmut Celal Bayar, hükümeti kurma görevini yeniden İstanbul Milletvekili Adnan Menderes’e verdi. Adnan Menderes, 9 Mart 1951 tarihinde 20. Hükümet’i kurdu.

20. Hükümet Güvenoyu Aldı

20. Hükümet Programı, 30 Mart 1951 tarihinde Meclis Genel Kurulu’nda okundu. 2 Nisan 1951 tarihinde yapılan oylamaya 396 milletvekili katıldı. 20. Hükümet, 346 milletvekilinin kabul, 50 milletvekilinin ret oyu ile Meclis’ten güvenoyu aldı.

20. Hükümet Bakanlar Kurulu (9 Mart 1951 – 17 Mayıs 1954)

Görevi Adı SoyadıMilletvekili
Olduğu İl
Başbakan Adnan Menderes İstanbul
Devlet Bakanı ve Başbakan Yard. (9 Mart 1951-10 Kasım 1952)Samet Ağaoğlu Manisa
Devlet Bakanı (9 Mart 1951-30 Mart 1951)Refik Şevket İnce Manisa
Devlet Bakanı (18 Haziran 1951-2 Aralık 1951)Fevzi Lütfü KaraosmanoğluManisa
Devlet Bakanı (1 Kasım 1952-8 Nisan 1953) Yusuf Muammer AlakantZonguldak
Devlet Bakanı (8 Nisan 1953-28 Mayıs 1953)Fethi Çelikbaş Burdur
Devlet Bakanı (8 Nisan 1953-17 Mayıs 1954) Hüseyin Celal Yardımcı Ağrı
Adalet Bakanıİbrahim Rüknettin NasuhioğluEdirne
Adalet Bakanı (10 Kasım 1952-17 Mayıs 1954)Osman Şevki ÇiçekdağAnkara
Milli Savunma BakanıAhmet Hulusi Köymen Bursa
Milli Savunma Bakanı (10 Kasım 1952-1 Kasım 1953 Ali Seyfi KurtbekAnkara
Milli Savunma Bakanı (1 Kasım 1953-17 Mayıs 1954)Kenan YılmazBursa
İçişleri Bakanı Halil İbrahim Özyörükİzmir
İçişleri Bakanı (2 Aralık 1951-7 Nisan 1952)Fevzi Lütfi KaraosmanoğluManisa
İçişleri Bakanı (1 Ağustos 1952-17 Mayıs 1954)İbrahim Etem MenderesAydın
Dışişleri Bakanı Mehmet Fuat Köprülü İstanbul
Maliye Bakanı Hasan Polatkan Eskişehir
Milli Eğitim Bakanı Ahmet Tevfik İleri Samsun
Milli Eğitim Bakanı (8 Nisan 1953-17 Mayıs 1954) Rıfkı Salim BurçakErzurum
Bayındırlık Bakanı Kemal Zeytinoğlu Eskişehir
Ekonomi ve Ticaret Bakanı Mehmet Muhlis Ete Ankara
Ekonomi ve Ticaret Bakanı (1 Kasım 1952-27 Mayıs 1953) Ali Enver GüreliBalıkesir
Ekonomi ve Ticaret Bakanı (28 Mayıs 1953-17 Mayıs 1954)Fethi ÇelikbaşBurdur
Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Ekrem Hayri Üstündağ İzmir
Gümrük ve Tekel BakanıRıfkı Salim Burçak Erzurum
Gümrük ve Tekel Bakanı (26 Ekim 1951-2 Aralık 1951)Mehmet Nuri ÖzsanMuğla
Gümrük ve Tekel Bakanı (2 Aralık 1951-18 Eylül 1952)İbrahim Sıtkı YırcalıBalıkesir
Gümrük ve Tekel Bakanı (8 Nisan 1953-17 Mayıs 1954) Emin KalafatÇanakkale
Tarım Bakanı Nedim Ökmen Maraş
Ulaştırma Bakanı Ali Seyfi KurtbekAnkara
Ulaştırma Bakanı (10 Kasım 1952-17 Mayıs 1954)Hasan Yümnü ÜresinBilecik
Çalışma BakanıMehmet Nuri ÖzsanMuğla
Çalışma Bakanı (10 Kasım 1952-8 Nisan 1953) Samet AğaoğluManisa
Çalışma Bakanı (8 Nisan 1953-17 Mayıs 1954) Hayrettin ErkmenGiresun
İşletmeler Bakanı İbrahim Hakkı Gedik Kütahya
İşletmeler Bakanı (18 Eylül 1952-17 Mayıs 1954)İbrahim Sıtkı YırcalıBalıkesir

20. Hükümet’te yapılan kabine değişikliklerinde 19 bakan değişikliği yapıldı. İlk kabine değişikliği 18 Haziran 1951 tarihinde gerçekleşti. Fevzi Lütfü Karaosmanoğlu Devlet Bakanı olarak atandı. 26 Ekim 1951 tarihinde yapılan kabine değişikliğinde Rıfkı Salim Burçak’ın yerine Mehmet Nuri Özsan Gümrük ve Tekel Bakanı oldu.

2 Aralık 1951 tarihinde yapılan kabine değişikliğinde Halil İbrahim Özyörük’ten boşalan İçişleri Bakanlığına Fevzi Lütfi Karaosmanoğlu, Mehmet Nuri Özsan’ın yerine ise İbrahim Sıtkı Yırcalı Gümrük ve Tekel Bakanı olarak atandı.

1 Ağustos 1952 tarihinde yapılan kabine değişikliğinde Fevzi Lütfi Karaosmanoğlu boşalan İçişleri Bakanlığı’na İbrahim Etem Menderes, 18 Eylül 1952 tarihinde yapılan kabine değişikliğinde ise İbrahim Sıtkı Yırcalı İşletmeler Bakanı oldu.

1 Kasım 1952 tarihinde yapılan kabine değişikliğinde Yusuf Muammer Alakant Devlet Bakanı olarak atandı. Mehmet Muhlis Ete’nin yerine Ali Enver Güreli Ekonomi ve Ticaret Bakanı oldu.

10 Kasım 1952 tarihinde yapılan kabine değişikliğinde İbrahim Rüknettin Nasuhioğlu’nun yerine Osman Şevki Çiçekdağ Adalet Bakanı, Ahmet Hulusi Köymen’in yerine Ali Seyfi Kurtbek Milli Savunma Bakanı, Seyfi Kurtbek’in yerine Hasan Yümnü Üresin Ulaştırma Bakanı, Mehmet Nuri Özsan’ın yerine ise Samet Ağaoğlu Çalışma Bakanı olarak atandı.

8 Nisan 1953 tarihinde yapılan kabine değişikliğinde Fethi Çelikbaş ve Hüseyin Celal Yardımcı Devlet Bakanı oldu. Ahmet Tevfik İleri’nin yerine Rıfkı Salim Burçak Milli Eğitim Bakanı, İbrahim Sıtkı Yırcalı’nın yerine Emin Kalafat Gümrük ve Tekel Bakanı, Samet Ağaoğlu’nun yerine ise Hayrettin Erkmen Çalışma Bakanı olarak atandı.

28 Mayıs 1953 tarihinde yapılan kabine değişikliğinde Ali Enver Güreli’nin yerine Fethi Çelikbaş Ekonomi ve Ticaret Bakanı, 1 Kasım 1953 tarihinde yapılan kabine değişikliğinde Ali Seyfi Kurtbek’in yerine Kenan Yılmaz Milli Savunma Bakanı olarak atandı.

20. Hükümet, 2 Mayıs 1954 tarihinde yapılan genel seçimler nedeni ile 17 Mayıs 1954 tarihinde sona erdi. 20. Hükümet, ülkeyi 1165 gün yönetti.

Kaynakça

https://www.devletarsivleri.gov.tr/varliklar/dosyalar/eskisiteden/yayinlar/genel-mudurluk-yayinlar/dunden_bugune_basbakanlik.pdf Erişim: 26. 10. 2019
https://www.tbmm.gov.tr/yayinlar/hukumetler/hukumetler_cilt_2.pdf Erişim: 26. 10. 2019
https://www.tbmm.gov.tr/kutuphane/e_kaynaklar_kutuphane_hukumetler.html Erişim: 26. 10. 2019
https://www.devletarsivleri.gov.tr/varliklar/dosyalar/eskisiteden/yayinlar/genel-mudurluk-yayinlar/basbakanlik__tarihi.pdf Erişim: 26. 10. 2019
https://secim.haberler.com/1954/ Erişim: 26. 10. 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: