27. Hükümet – IX. İnönü Hükümeti – Bakanlar Kurulu Listesi

27. Hükümet – IX. İnönü Hükümeti – Bakanlar Kurulu Listesi

“27. Hükümet, 25 Haziran 1962 tarihinde İsmet İnönü tarafından kuruldu. 27. Hükümet aynı zamanda IX. İnönü Hükümeti olarak da bilinmektedir.”

Başbakan Mustafa İsmet İnönü, Af Kanunu tartışmaları hükümeti çalışamaz hale getirdiği gerekçesi ile istifa etti. Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel, hükümeti kurma görevini yeniden Malatya Milletvekili Mustafa İsmet İnönü’ye verdi.

Mustafa İsmet İnönü, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Yeni Türkiye Partisi (YTP), Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi (CKMP) ve bağımsızlardan oluşan bir koalisyon hükümeti kurdu.

27. Hükümet Güvenoyu Aldı

Mustafa İsmet İnönü tarafından kurulan 27. Hükümet Programı, 2 Temmuz 1962 tarihinde Genel Kurul’da okundu. 7 Temmuz 1962 tarihinde yapılan oylamaya 397 milletvekili katıldı. 27. Hükümet, 259 kabul, 134 ret ve 4 çekimser oy ile Meclis Genel Kurulu’ndan güvenoyu aldı.  

27. Hükümet Bakanlar Kurulu (25 Haziran 1962 – 25 Aralık 1963)

Görevi Adı SoyadıPartiMilletvekili/
Senato İl
Başbakan Mustafa İsmet İnönü CHPMalatya
Devlet Bakanı ve Başbakan Y.Ali Ekrem Alican YTPSakarya
Devlet Bakanı ve Başbakan Y.Hasan Hamdi Dinçer CKMPAfyonkarahisar
Devlet Bakanı ve Başbakan Y.Turhan Feyzioğlu CHPKayseri
Devlet Bakanı (25 Haziran 1962-18 Ekim 1962)Hıfzı Oğuz Bekata (C. Sen. Ü.) CHPAnkara
Devlet Bakanı (1 Kasım 1962-17 Haziran 1963) Ali Şakir AğanoğluCHPTrabzon
Devlet Bakanı (17 Haziran 1963-25 Aralık 1963) Vefik PirinççioğluCHPDiyarbakır
Devlet BakanıMehmet Raif Aybar YTPAnkara
Devlet BakanıNecmi Ökten BağımsızÇorum
Adalet BakanıAbdülhak Kemal YörükCKMPAnkara
Milli Savunma BakanıMehmet İlhami Sancar CHPİstanbul
İçişleri Bakanı (25 Haziran 1962-10 Ekim 1962)K. Sahir Kurutluoğlu (C. S. Ü.) ---TBMM dışından
İçişleri Bakanı (18 Ekim 1962-8 Ekim 1963)Hıfzı Oğuz Bekata (C.Sen. Ü.)CHPAnkara
İçişleri Bakanı (22 Ekim 1963-25 Aralık 1963) İlyas SeçkinCHPAnkara
Dışişleri BakanıFeridun Cemal Erkin ---TBMM dışından
Maliye Bakanı Ferit Melen ---TBMM dışından
Milli Eğitim BakanıŞevket Raşit Hatipoğlu CHPManisa
Milli Eğitim Bakanı (12 Haziran 1963-25 Aralık 1963) İbrahim Hulusi ÖktemCHPBursa
Bayındırlık Bakanı İlyas Seçkin CHPAnkara
Bayındırlık Bakanı (22 Ekim 1963-25 Aralık 1963) Arif Hikmet OnatCHPOrdu
Ticaret BakanıMehmet Muhlis Ete CHPAnkara
Ticaret Bakanı (17 Haziran 1963-25 Aralık 1963) Ahmet OğuzCKMPİstanbul
Sağlık ve Sosyal Yardım BakanıYusuf İzzettin Azizoğlu YTPDiyarbakır
Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı (27 Kasım 1963-25 Aralık 1963) Fahrettin Kerim GökayYTPİstanbul
Gümrük ve Tekel BakanıOrhan ÖztrakCHPTekirdağ
Tarım BakanıMehmet İzmen (C. Sen. Ü.)YTPGiresun
Ulaştırma Bakanı (25 Haziran 1962-10 Haziran 1963)Ahmet Rıfat Öçten (C. Sen. Ü.) YTPSivas
Ulaştırma Bakanı (13 Haziran 1963-25 Aralık 1963) İhsan Şeref DuraBağımsızKastamonu
Çalışma BakanıMustafa Bülent Ecevit CHPAnkara
Sanayi Bakanı Fethi ÇelikbaşCHPBurdur
Basın - Yayın ve Turizm BakanıCelal Tevfik Karasapan (C.S.Ü.) CKMPAfyonkarahisar
Basın - Yayın ve Turizm Bakanı (17 Temmuz 1963-19 Temmuz 1963)Nurettin ArdıçoğluCKMPElazığ
Turizm ve Tanıtma Bakanı (19 Temmuz 1963-25 Aralık 1963) Nurettin ArdıçoğluCKMPElazığ
İmar ve İskân BakanıFahrettin Kerim Gökay YTPİstanbul
İmar ve İskân Bakanı (27 Kasım 1963-25 Aralık 1963) Mehmet Hayri MumcuoğluBağımsızTekirdağ

27. Hükümet’te kabinede ilk değişiklik 18 Ekim 1962 tarihinde yapıldı. Kemal Sahir Kurutluoğlu’ndan boşalan İçişleri Bakanlığı’na Hıfzı Oğuz Bekata atandı. 1 Kasım 1962 tarihinde Ali Şakir Ağanoğlu Devlet Bakanı oldu.

12 Haziran 1963 tarihinde yapılan kabine değişikliğinde Şevket Raşit Hatipoğlu’nun yerine İbrahim Hulusi Öktem Milli Eğitim Bakanı, 13 Haziran 1963 tarihinde Ahmet Rıfat Öçten’den boşalan Ulaştırma Bakanlığı’na ise İhsan Şeref Dura atandı.

17 Haziran 1963 tarihinde kabinede üç değişiklik yapıldı. Ali Şakir Ağanoğlu’nun yerine Vefik Pirinççioğlu Devlet Bakanı, Mehmet Muhlis Ete’nin yerine Ahmet Oğuz Ticaret Bakanı, Celal Tevfik Karasapan’ın yerine ise Nurettin Ardıçoğlu Basın – Yayın ve Turizm Bakanı olarak atandı.  

19 Temmuz 1963 tarihinde Basın – Yayın ve Turizm Bakanlığı, Turizm ve Tanıtma Bakanlığı olarak adlandırıldı. Basın – Yayın ve Turizm Bakanı Nurettin Ardıçoğlu görevine Turizm ve Tanıtma Bakanı olarak devam etti.

22 Ekim 1963 tarihinde kabinede iki değişiklik yapıldı. Hıfzı Oğuz Bekata’dan boşalan İçişleri Bakanlığı’na İlyas Seçkin atandı. İlyas Seçkin’in yerine ise Arif Hikmet Onat Bayındırlık Bakanı oldu.

27 Kasım 1963 tarihinde Yusuf Azizoğlu’nun yerine Fahrettin Kerim Gökay Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı olarak atandı. Fahrettin Kerim Gökay’ın yerine ise Mehmet Hayri Mumcuoğlu İmar ve İskân Bakanı oldu.

Mustafa İsmet İnönü, koalisyon ortaklarından Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi ve Yeni Türkiye Partisi’nin kabineden çekilmesi nedeni ile istifa etti. 27. Hükümet, 25 Aralık 1963 tarihinde sona erdi. 27. Hükümet, ülkeyi 548 gün yönetti.

Kaynakça

https://www.devletarsivleri.gov.tr/varliklar/dosyalar/eskisiteden/yayinlar/genel-mudurluk-yayinlar/dunden_bugune_basbakanlik.pdf Erişim 22. 10. 2019
https://www.tbmm.gov.tr/yayinlar/hukumetler/hukumetler_cilt_3.pdf Erişim 22. 10. 2019
https://www.tbmm.gov.tr/yayinlar/koalisyon_hukumetleri/koalisyon_hukumetleri_cilt_birlestirilmis.pdf Erişim 22. 10. 2019
https://www.tbmm.gov.tr/kutuphane/e_kaynaklar_kutuphane_hukumetler.html Erişim 22. 10. 2019
https://www.devletarsivleri.gov.tr/varliklar/dosyalar/eskisiteden/yayinlar/genel-mudurluk-yayinlar/basbakanlik__tarihi.pdf Erişim 22. 10. 2019
https://www.tbmm.gov.tr/kutuphane/genel_secim.html Erişim 22. 10. 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: