28. Hükümet – X. İnönü Hükümeti – Bakanlar Kurulu Listesi

28. Hükümet – X. İnönü Hükümeti – Bakanlar Kurulu Listesi

“28. Hükümet, 25 Aralık 1963 tarihinde İsmet İnönü tarafından kuruldu. 28. Hükümet aynı zamanda X. İnönü Hükümeti olarak da bilinmektedir.”

Başbakan Mustafa İsmet İnönü, koalisyon ortaklarından Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi ve Yeni Türkiye Partisi’nin kabineden çekilmesi nedeni ile istifa etti. Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel, hükümeti kurma görevini yeniden Malatya Milletvekili Mustafa İsmet İnönü’ye verdi.

Mustafa İsmet İnönü, Cumhuriyet Halk Partisi ve bağımsızlardan oluşan bir koalisyon hükümeti kurdu.

28. Hükümet Güvenoyu Aldı

Mustafa İsmet İnönü tarafından kurulan 28. Hükümet Programı, 30 Aralık 1963 tarihinde Genel Kurul’da okundu. 4 Ocak 1964 tarihinde yapılan oylamaya 401 milletvekili katıldı. 28. Hükümet, 225 kabul, 175 ret ve 1 çekimser oy ile Meclis Genel Kurulu’ndan güvenoyu aldı.  

28. Hükümet Bakanlar Kurulu (25 Aralık 1963 – 20 Şubat 1965)

Görevi Adı SoyadıMilletvekili/
Senatör İl
BaşbakanMustafa İsmet İnönü Malatya
Devlet Bakanı ve Başbakan Yard.Kemal Satır Elazığ
Devlet BakanıMalik Orhan Yolaçİstanbul
Devlet Bakanıİbrahim Hakkı Saffet Omay (C. Sen. Ü.)Ankara
Devlet Bakanı (25 Aralık 1963-17 Mart 1964)Vefik PirinççioğluDiyarbakır
Devlet Bakanı (17 Mart 1964-20 Şubat 1964)Mahmut Nüvit Yetkin (C. Senatosu Üyesi)Malatya
Adalet BakanıMehmet Sedat Çumralı (C. Sen. Ü.) Konya
Adalet Bakanı (15 Aralık 1964-20 Şubat 1964) Sırrı Atalay (C. Senatosu Üyesi)Kars
Milli Savunma BakanıMehmet İlhami Sancar İstanbul
İçişleri BakanıOrhan ÖztrakTekirdağ
Dışişleri BakanıFeridun Cemal Erkin TBMM dışından
Milli Eğitim Bakanıİbrahim Hulusi Öktem Bursa
Ulaştırma BakanıAbdurrahman Ferit Alpiskender (C. Sen.Ü.) Manisa
Ulaştırma Bakanı (15 Aralık 1964-20 Şubat 1964) Mahmut VuralSivas
Tekel BakanıMehmet Yüceler Kayseri
Sanayi BakanıMuammer Erten Manisa
Tarım BakanıMehmet Turan Şahin Muğla
Ticaret BakanıMehmet Fenni İslimyeliBalıkesir
Turizm ve Tanıtma BakanıAli İhsan Göğüş Gaziantep
İmar ve İskân BakanıCelalettin Uzer Eskişehir
İmar ve İskân Bakanı (15 Aralık 1964-20 Şubat 1964)Cafer Sadık Kutlayİçel
Maliye BakanıFerit Melen (C.Sen. Üyesi)Van
Köyişleri BakanıLebit Yurdoğluİzmir
Bayındırlık BakanıArif Hikmet Onat Ordu
Çalışma BakanıMustafa Bülent EcevitAnkara
Sağlık ve Sosyal Yardım BakanıKemal Demir Bolu
Enerji ve Tabii Kaynaklar BakanıArif Hüdai OralDenizli

28. Hükümet’te ilk kabine değişikliği 17 Mart 1964 tarihinde yapıldı. Vefik Pirinççioğlu’nun yerine Mahmut Nüvit Yetkin Devlet Bakanı oldu.

15 Aralık 1964 tarihinde kabinede üç değişiklik yapıldı. Mehmet Sedat Çumralı’nın yerine Sırrı Atalay Adalet Bakanı, Abdurahman Ferit Alpiskender’in yerine Mahmut Vural Ulaştırma Bakanı, Celalettin Uzer’in yerine ise Cafer Sadık Kutlay İmar ve İskân Bakanı oldu.

Mustafa İsmet İnönü, Meclis’te bütçenin reddedilmesi üzerine istifa etti. 28. Hükümet, 20 Şubat 1965 tarihinde sona erdi. 28. Hükümet, ülkeyi 423 gün yönetti.

Kaynakça

https://www.devletarsivleri.gov.tr/varliklar/dosyalar/eskisiteden/yayinlar/genel-mudurluk-yayinlar/dunden_bugune_basbakanlik.pdf Erişim 22. 10. 2019
https://www.tbmm.gov.tr/yayinlar/hukumetler/hukumetler_cilt_3.pdf Erişim 22. 10. 2019
https://www.tbmm.gov.tr/yayinlar/koalisyon_hukumetleri/koalisyon_hukumetleri_cilt_birlestirilmis.pdf Erişim 22. 10. 2019
https://www.tbmm.gov.tr/kutuphane/e_kaynaklar_kutuphane_hukumetler.html Erişim 22. 10. 2019
https://www.devletarsivleri.gov.tr/varliklar/dosyalar/eskisiteden/yayinlar/genel-mudurluk-yayinlar/basbakanlik__tarihi.pdf Erişim 22. 10. 2019
https://www.tbmm.gov.tr/kutuphane/genel_secim.html Erişim 22. 10. 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: