36. Hükümet – Talu Hükümeti – Bakanlar Kurulu Listesi

36. Hükümet – Talu Hükümeti – Bakanlar Kurulu Listesi

“36. Hükümet, 15 Nisan 1973 tarihinde Mehmet Naim Talu tarafından kuruldu. 36. Hükümet aynı zamanda Talu Hükümeti olarak da bilinmektedir.”

Ferit Melen, 6 Nisan 1973 tarihinde Fahri Korutürk‘ün Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra 7 Nisan 1973 tarihinde istifa etti. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, hükümeti kurma görevini Cumhuriyet Senatosu Kontenjan Üyesi Mehmet Naim Talu’ya verdi. Mehmet Naim Talu, Adalet Partisi ve Cumhuriyetçi Güven Partisi’nden oluşan bir koalisyon hükümeti kurdu. Mehmet Naim Talu, Türkiye Cumhuriyeti’nin 15. Başbakanı oldu.

36. Hükümet Güvenoyu Aldı

Mehmet Naim Talu, tarafından kurulan 36. Hükümet Programı, 20 Nisan 1973 tarihinde Genel Kurul’da okundu. 26 Nisan 1973 tarihinde yapılan oylamaya 357 milletvekili katıldı. 36. Hükümet, 261 kabul, 94 ret ve 2 çekimser oy ile Meclis Genel Kurulu’ndan güvenoyu aldı.  

36. Hükümet Bakanlar Kurulu (15 Nisan 1973 – 26 Ocak 1974)

GöreviAdı SoyadıPartiMilletvekili/
Senatör İl
Başbakan Mehmet Naim Talu (C. Sen. Kontenjan Ü.)------
Devlet Bakanı ve Başbakan YardımcısıNizamettin ErkmenAPGiresun
Devlet Bakanı ve Başbakan YardımcısıKemal SatırCGPAdana
Devlet Bakanı İsmail Hakkı TekinelAPİstanbul
Devlet Bakanı İlhan ÖztrakCGPTBMM dışından
Adalet Bakanı Mehmet Hayri Mumcuoğlu (C. Sen. Ü.)BağımsızTekirdağ
Milli Savunma Bakanı Mehmet İlhami SancarCGPİstanbul
İçişleri Bakanı Mukadder Öztekin (C. Senatosu Üyesi)BağımsızAdana
Dışişleri Bakanı Ümit Haluk Bayülken---TBMM dışından
Maliye Bakanı Sadık Tekin MüftüoğluAPZonguldak
Milli Eğitim Bakanı Orhan Dengiz APUşak
Bayındırlık Bakanı Nurettin Ok APÇankırı
Ticaret Bakanı Ahmet Refik TürkelAPBursa
Sağlık ve Sosyal Yardım B.Vefa TanırCGPKonya
Gümrük ve Tekel Bakanı Fethi Çelikbaş (C. Sen. Kontenjan Ü.)CGP
Tarım Bakanı Ahmet Nusret Tuna (C. Senatosu Üyesi)APKastamonu
Ulaştırma Bakanı Ahmet Sabahattin Özbek (C. Sen. Kon. Ü.)------
Çalışma Bakanı Ali Naili ErdemAPİzmir
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nuri Kemal Bayar APSakarya
Enerji ve Tabii Kaynaklar B.Kemal DemirCGPBolu
Turizm ve Tanıtma Bakanı Ahmet İhsan Kırımlı APBalıkesir
İmar ve İskân Bakanı Mehmet Nebil Oktay CGPSiirt
Köyişleri Bakanı Mehmet Orhan Kürümoğlu (C.Senatosu Ü.)APBitlis
Orman Bakanı İsa Hisan Bingöl (C. Senatosu Üyesi)APMuş
Gençlik ve Spor Bakanı Ali Celalettin Coşkun (C. Senatosu Üyesi)---Aydın

14 Ekim 1973 tarihinde yapılan genel seçimlerden sonra hükümeti kurma görevi verilen Cumhuriyet Halk Partisi ve Adalet Partisi genel başkanları hükümeti kuramadı. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, hükümeti kurma görevini yeniden Mehmet Naim Talu’ya verdi. Mehmet Naim Talu, Cumhuriyet Halk Partisi, Adalet Partisi ve Cumhuriyetçi Güven Partisi’ni biraraya getirmeye çalıştı. Adalet Partisi kabul etmeyince Mehmet Naim Talu, 10 Ocak 1974 tarihinde istifa etti. 36. Hükümet, 26 Ocak 1974 tarihinde sona erdi. 36. Hükümet, ülkeyi 286 gün yönetti. 

Kaynakça

https://www.devletarsivleri.gov.tr/varliklar/dosyalar/eskisiteden/yayinlar/genel-mudurluk-yayinlar/dunden_bugune_basbakanlik.pdf Erişim 28. 10. 2019
https://www.tbmm.gov.tr/yayinlar/koalisyon_hukumetleri/koalisyon_hukumetleri_cilt_birlestirilmis.pdf Erişim 28. 10. 2019
https://www.tbmm.gov.tr/yayinlar/hukumetler/hukumetler_cilt_5.pdf Erişim 28. 10. 2019 https://www.tbmm.gov.tr/kutuphane/e_kaynaklar_kutuphane_hukumetler.html Erişim 28. 10. 2019
https://www.devletarsivleri.gov.tr/varliklar/dosyalar/eskisiteden/yayinlar/genel-mudurluk-yayinlar/basbakanlik__tarihi.pdf Erişim 28. 10. 2019
https://www.tbmm.gov.tr/kutuphane/genel_secim.html Erişim 28. 10. 2019
https://www.devletarsivleri.gov.tr/varliklar/dosyalar/eskisiteden/yayinlar/genel-mudurluk-yayinlar/dunden_bugune_basbakanlik.pdf Erişim 28. 10. 2019
https://secim.haberler.com/1973/ Erişim 28. 10. 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: