39. Hükümet – IV. Demirel Hükümeti – Bakanlar Kurulu Listesi

39. Hükümet – IV. Demirel Hükümeti – Bakanlar Kurulu Listesi

39. Hükümet, Süleyman Demirel tarafından 31 Mart 1975 tarihinde kuruldu.

38. Hükümet Meclis Genel Kurulu’nda yapılan güven oylamasını alamadı. Mahmut Sadi Irmak istifa etti. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, hükümeti kurma görevini Isparta Milletvekili Süleyman Demirel’e verdi. Süleyman Demirel, Adalet Partisi, Milli Selamet Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Cumhuriyetçi Güven Partisi’nden oluşan (1. Milliyetçi Cephe Hükümeti) koalisyon hükümetini kurdu.

39. Hükümet Güvenoyu Aldı

Süleyman Demirel tarafından kurulan 39. Hükümet Programı, 6 Nisan 1975 tarihinde Genel Kurul’da okundu. 12 Nisan 1975 tarihinde yapılan oylamaya 442 milletvekili katıldı. 39. Hükümet, 222 kabul, 218 ret ve 2 çekimser oy ile Meclis Genel Kurulu’ndan güvenoyu aldı.  

39. Hükümet Bakanlar Kurulu (31 Mart 1975 – 21 Haziran 1977)

SAdı SoyadıGörevi PartiMilletvekili
Olduğu İl
1Süleyman DemirelBaşbakan APIsparta
2Necmettin ErbakanDevlet Bakanı ve Başbakan Y.MSPKonya
3Turhan FeyzioğluDevlet Bakanı ve Başbakan Y.CGPKayseri
4Alparslan TürkeşDevlet Bakanı ve Başbakan Y.MHPAdana
5Seyfi ÖztürkDevlet Bakanı APEskişehir
6Hasan AksayDevlet Bakanı MSPİstanbul
7Mustafa Kemal ErkovanDevlet Bakanı MHPAnkara
8Mehmet Gıyasettin KaracaDevlet Bakanı APErzurum
9İsmail Müftüoğlu Adalet Bakanı MSPSakarya
10Ferit Melen (C. Senatosu Üyesi)Milli Savunma Bakanı CGPVan
11Oğuzhan Asiltürk İçişleri Bakanı MSPAnkara
12İhsan Sabri Çağlayangil (C. Sen. Ü.)Dışişleri Bakanı APBursa
13Yılmaz Ergenekon Maliye Bakanı APİzmir
14Ali Naili ErdemMilli Eğitim Bakanı APİzmir
15Fehim Adak Bayındırlık Bakanı MSPMardin
16Halil BaşolTicaret Bakanı APTekirdağ
17Kemal Demir Sağlık ve Sosyal Yardım B.CGPBolu
18Orhan ÖztrakGümrük ve Tekel BakanıCGPTBMM dışından
19Korkut ÖzalGıda-Tarım ve Hayvancılık BMSPErzurum
20Nahit Menteşe Ulaştırma Bakanı APAydın
21Ahmet Tevfik PaksuÇalışma Bakanı MSPKahramanmaraş
22Abdülkerim DoğruSanayi ve Teknoloji Bakanı MSPKars
23Mehmet Selahattin Kılıç Enerji ve Tabii Kaynaklar BAPAdana
24Lütfi Tokoğlu (C. Senatosu Üyesi) Turizm ve Tanıtma Bakanı APKocaeli
25Nurettin Ok İmar ve İskân Bakanı APÇankırı
26Ahmet Vefa Poyraz (C. Senatosu Ü.)Köyişleri Bakanı APİstanbul
27Turhan Kapanlı (C. Senatosu Üyesi)Orman Bakanı APAnkara
28Ali Şevki ErekGençlik ve Spor Bakanı APTokat
29Rıfkı DanışmanKültür Bakanı APErzurum
30Ahmet Mahir AblumSosyal Güvenlik Bakanı APKütahya

39. Hükümet’te Kabine Değişikliği

39. Hükümet’te ilk değişiklik 11 Nisan 1977 tarihinde yapıldı. İsmail Müftüoğlu’nun yerine Zeyyat Baykara Adalet Bakanı, Oğuzhan Asiltürk’ün yerine Ahmet Sabahattin Özbek İçişleri Bakanı, Nahit Menteşe’nin yerine İbrahim Aksoy Ulaştırma Bakanı, Lütfi Tokoğlu’nun yerine ise Nahit Menteşe Turizm ve Tanıtma Bakanı oldu.

39. Hükümet’te 11 Nisan 1977 Tarihli Bakanlar Kurulu Değişikliği

SAdı SoyadıGörevi PartiMilletvekili
Olduğu İl
1Zeyyat Baykara (C.Sen. Kontenjan Ü.)Adalet Bakanı--
2Ahmet Sabahattin Özbek (C.Sen. Kon. Ü.)İçişleri Bakanı--
3İbrahim AksoyUlaştırma BakanıBağımsızMardin
4Nahit MenteşeTurizm ve Tanıtma BakanıAPAydın

19 Nisan 1977 tarihinde yapılan değişiklik ile Kemal Demir’in yerine Vefa Tanır Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı olarak atandı.

39. Hükümet’te 19 Nisan 1977 Tarihli Bakanlar Kurulu Değişikliği

SAdı SoyadıGörevi PartiMilletvekili
Olduğu İl
1Vefa TanırSağlık ve Sosyal Yardım B.CGPKonya

30 Nisan 1977 tarihinde Mustafa Kemal Erkovan’ın yerine Osman Albayrak Devlet Bakanı oldu.

39. Hükümet’te 30 Nisan 1977 Tarihli Bakanlar Kurulu Değişikliği

SAdı SoyadıGörevi PartiMilletvekili
Olduğu İl
1Osman Albayrak (C. Senatosu Üyesi)Devlet Bakanı-Kütahya

16 Kasım 1977 tarihinde yapılan değişiklikte ise Ahmet Tevfik Paksu’nun yerine Şevket Kazan Çalışma Bakanı olarak atandı.

39. Hükümet’te 16 Kasım 1977 Tarihli Bakanlar Kurulu Değişikliği

SAdı SoyadıGörevi PartiMilletvekili
Olduğu İl
1Şevket KazanÇalışma BakanıMSPKocaeli

5 Haziran 1977 tarihinde yapılan genel seçimler nedeni ile hükümet sona erdi. 39. Hükümet, 21 Haziran 1977 tarihinde sona erdi. 39. Hükümet, ülkeyi 813 gün yönetti. 

Kaynakça

https://www.devletarsivleri.gov.tr/varliklar/dosyalar/eskisiteden/yayinlar/genel-mudurluk-yayinlar/dunden_bugune_basbakanlik.pdf Erişim 28. 10. 2019
https://www.tbmm.gov.tr/yayinlar/koalisyon_hukumetleri/koalisyon_hukumetleri_cilt_birlestirilmis.pdf Erişim 28. 10. 2019
https://www.tbmm.gov.tr/yayinlar/hukumetler/hukumetler_cilt_6.pdf Erişim 28. 10. 2019
https://www.tbmm.gov.tr/kutuphane/e_kaynaklar_kutuphane_hukumetler.html Erişim 28. 10. 2019
https://www.devletarsivleri.gov.tr/varliklar/dosyalar/eskisiteden/yayinlar/genel-mudurluk-yayinlar/basbakanlik__tarihi.pdf Erişim 28. 10. 2019
https://www.tbmm.gov.tr/kutuphane/genel_secim.html Erişim 28. 10. 2019
https://www.devletarsivleri.gov.tr/varliklar/dosyalar/eskisiteden/yayinlar/genel-mudurluk-yayinlar/dunden_bugune_basbakanlik.pdf Erişim 28. 10. 2019
https://secim.haberler.com/1977/ Erişim 28. 10. 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: