4. Hükümet – III. İnönü Hükümeti – Bakanlar Kurulu Listesi

4. Hükümet – III. İnönü Hükümeti – Bakanlar Kurulu Listesi

“4. Hükümet, 3 Mart 1925 tarihinde İsmet İnönü tarafından kuruldu. 4. Hükümet aynı zamanda III. İnönü Hükümeti olarak da bilinmektedir.”

Ali Fethi Okyar, Şeyh Said Ayaklanması nedeni ile başbakanlıktan istifa etti. Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, hükümeti kurma görevini Malatya Milletvekili Mustafa İsmet İnönü’ye verdi. Mustafa İsmet İnönü, 3 Mart 1925 tarihinde 4. Hükümet’i kurdu.

4. Hükümet Güvenoyu Aldı

4. Hükümet Programı, 4 Mart 1925 tarihinde Meclis Genel Kurulu’nda okundu. Aynı gün yapılan oylamaya 179 milletvekili katıldı. 4. Hükümet, 153 milletvekilinin kabul, 23 milletvekilinin ret oyu ile Meclis’ten güvenoyu aldı. 

4. Hükümet Bakanlar Kurulu (3 Mart 1925 – 1 Kasım 1927)

Görevi Adı SoyadıMilletvekili
Olduğu İl
BaşvekilMustafa İsmet Paşa (İnönü)Malatya
Dahiliye VekiliMehmet Cemil Bey (Uybadın)Tekirdağ
Hariciye VekiliAhmet Tevfik Rüştü Bey (Aras)İzmir
Müdafaa-i Milliye VekiliMehmet Recep Bey (Peker)Kütahya
Adliye VekiliMahmut Esat Bey (Bozkurt)İzmir
Nafia Vekili (4 Mart 1925 – 14 Aralık 1925)Süleyman Sırrı Beyİstanbul
Nafia Vekili (11 Ocak 1926 – 1 Kasım 1927)Mehmet Behiç Bey (Erkin)İstanbul
Maliye Vekili (4 Mart 1925 – 13 Temmuz 1926)Hasan Hüsnü Bey (Saka)Trabzon
Maliye Vekili (13 Temmuz 1926 – 1 Kasım 1927)Mustafa Abdülhalik Bey (Renda)Çankırı
Maarif Vekili (4 Mart 1925 – 20 Aralık 1925)Hamdullah Suphi Bey (Tanrıöver)İstanbul
Maarif Vekili (20 Aralık 1925 – 1 Kasım 1927)Mustafa Necati Bey (Uğural)İzmir
Ticaret Vekili (4 Mart 1925 – 17 Mayıs 1926)Mehmet Ali Bey (Cenani)Gaziantep
Ticaret Vekili (17 Mayıs 1926 – 1 Kasım 1927)Mustafa Rahmi Bey (Köken)İzmir
Sıhhiye Vekiliİbrahim Refik Bey (Saydam)İstanbul
Bahriye Vekiliİhsan Bey (Eryavuz)Cebelübereke
Ziraat VekiliMehmet Sabri Bey (Toprak)Saruhan

4. Hükümet’te ilk kabine değişikliği 20 Aralık 1925 tarihinde yapıldı. Hamdullah Suphi Bey’in yerine Mustafa Necati Bey Maarif Vekili oldu. 11 Ocak 1926 tarihinde yapılan kabine değişikliğinde Süleyman Sırrı Bey’in yerine Mehmet Behiç Bey Nafia Vekili,  17 Mayıs 1926 tarihinde yapılan kabine değişikliğinde Mehmet Ali Bey’in yerine Mustafa Rahmi Bey Ticaret Vekili, 13 Temmuz 1926 tarihinde yapılan kabine değişikliğinde ise Hasan Hüsnü Bey’in yerine Mustafa Abdülhalik Bey Maliye Vekili olarak atandı.

4. Hükümet, 1927 tarihinde yapılan genel seçimler nedeni ile 1 Kasım 1927 tarihinde sona erdi. 4. Hükümet, ülkeyi 972 gün yönetti.

Kaynakça

https://www.devletarsivleri.gov.tr/varliklar/dosyalar/eskisiteden/yayinlar/genel-mudurluk-yayinlar/dunden_bugune_basbakanlik.pdf Erişim: 24. 10. 2019
https://www.tbmm.gov.tr/yayinlar/hukumetler/hukumetler_cilt_1.pdf Erişim: 24. 10. 2019
https://www.tbmm.gov.tr/kutuphane/e_kaynaklar_kutuphane_hukumetler.html Erişim: 24. 10. 2019
https://www.devletarsivleri.gov.tr/varliklar/dosyalar/eskisiteden/yayinlar/genel-mudurluk-yayinlar/basbakanlik__tarihi.pdf Erişim: 24. 10. 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: