42. Hükümet – III. Ecevit Hükümeti – Bakanlar Kurulu Listesi

42. Hükümet – III. Ecevit Hükümeti – Bakanlar Kurulu Listesi

41. Hükümet Cumhuriyet Halk Partisi tarafından verilen gensoru sonucunda düştü. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, hükümeti kurma görevini Zonguldak Milletvekili Mustafa Bülent Ecevit’e verdi. Mustafa Bülent Ecevit, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Cumhuriyetçi Güven Partisi (CGP), Demokratik Parti (DP) ve bağımsızlardan oluşan bir koalisyon hükümeti kurdu. 42. Hükümet, tarihte kuruluşunda Güneş Motel pazarlıklarının yoğun olarak dillendirildiği hükümet oldu.

42. Hükümet Güvenoyu Aldı

Mustafa Bülent Ecevit tarafından kurulan 42. Hükümet Programı, 12 Ocak 1978 tarihinde Genel Kurul’da okundu. 17 Ocak 1978 tarihinde yapılan oylamaya 447 milletvekili katıldı. 42. Hükümet, 229 kabul, 218 ret oy ile Meclis Genel Kurulu’ndan güvenoyu aldı.

42. Hükümet Bakanlar Kurulu (5 Ocak 1978 – 12 Kasım 1979)

SAdı SoyadıGörevi PartiMilletvekili
Olduğu İl
1Mustafa Bülent EcevitBaşbakan CHPZonguldak
2Orhan Ferruh Eyüpoğlu Devlet Bakanı ve Başbakan Y.CHPİstanbul
3Turhan Feyzioğlu Devlet Bakanı ve Başbakan Y.CGPKayseri
4Mehmet Faruk Sükan Devlet Bakanı ve Başbakan Y.DPKonya
5Hikmet Çetin Devlet Bakanı CHPİstanbul
6Enver Akova Devlet Bakanı BağımsızSivas
7Lütfi Doğan Devlet Bakanı CHPMalatya
8Mehmet Salih Yıldız Devlet Bakanı CGPVan
9Ali Rıza SeptioğluDevlet Bakanı BağımsızElazığ
10Mustafa Kılıç Devlet Bakanı BağımsızAnkara
11Ahmet ŞenerDevlet Bakanı CHPTrabzon
12Mehmet CanAdalet Bakanı CHPAdana
13Hasan Esat Işık Milli Savunma Bakanı CHPBursa
14İrfan Özaydınlıİçişleri Bakanı CHPBalıkesir
15Ahmet Gündüz ÖkçünDışişleri Bakanı CHPEskişehir
16Ziya Müezzinoğlu (C. Sen. Üyesi)Maliye Bakanı CHPKayseri
17Mustafa Necdet Uğur Milli Eğitim Bakanı CHPİstanbul
18Şerafettin Elçi Bayındırlık Bakanı CHPMardin
19Teoman KöprülülerTicaret Bakanı CHPAnkara
20Mete Tan Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı BağımsızAfyonkarahisar
21Tuncay MataracıGümrük ve Tekel Bakanı BağımsızRize
22Güneş ÖngütUlaştırma Bakanı BağımsızAfyonkarahisar
23Mehmet Yüceler Gıda - Tarım ve Hayvancılık B.CHPKayseri
24Ahmet Bahir ErsoyÇalışma Bakanı CHPİstanbul
25Orhan Alp Sanayi ve Teknoloji Bakanı BağımsızAnkara
26Yusuf Kenan Bulutoğlu İşletmeler Bakanı CHPSamsun
27Deniz Baykal Enerji ve Tabii Kaynaklar B.CHPAntalya
28Alev Coşkun Turizm ve Tanıtma Bakanı CHPİzmir
29Ahmet Karaaslan İmar ve İskân Bakanı BağımsızMalatya
30Ali Topuz Köyişleri ve Kooperatifler B.CHPİstanbul
31Vecdi İlhan Orman Bakanı CHPKastamonu
32Yüksel Çakmur Gençlik ve Spor Bakanı CHPİzmir
33Hilmi İşgüzar Sosyal Güvenlik Bakanı BağımsızSinop
34Ahmet Taner Kışlalı Kültür Bakanı CHPİzmir
35Mahmut ÖzdemirYerel Yönetim BakanıCHPSivas

42. Hükümet’te Kabine Değişikliği

42. Hükümet’te ilk değişiklik 3 Ekim 1978 tarihinde yapıldı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turhan Feyzioğlu görevden ayrıldı. Hikmet Çetin, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı oldu.

42. Hükümet’te 3 Ekim 1978 Tarihli Bakanlar Kurulu Değişikliği

SAdı SoyadıGörevi PartiMilletvekili
Olduğu İl
1Hikmet ÇetinDevlet Bakanı ve Başbakan Y.CHPİstanbul

16 Ocak 1979 tarihinde Hasan Esat Işık’ın yerine Neşet Akmandor Milli Savunma Bakanı oldu. İrfan Özaydınlı’dan boşalan İçişleri Bakanlığı’na ise Hasan Fehmi Güneş atandı.

42. Hükümet’te 16 Ocak 1979 Tarihli Bakanlar Kurulu Değişikliği

SAdı SoyadıGörevi PartiMilletvekili
Olduğu İl
1Neşet Akmandor (C. Senatosu Ü.)Milli Savunma BakanıCHPBolu
2Hasan Fehmi Güneş (C. Sen. Ü.)İçişleri BakanıCHPSakarya

2 Haziran 1979 tarihinde Enver Akova’nın yerine Hasan Korkut Devlet Bakanı olarak atandı. 18 Haziran 1979 tarihinde Ali Rıza Septioğlu Devlet Bakanlığı görevinden alındı.

42. Hükümet’te 2 Haziran 1979 Tarihli Bakanlar Kurulu Değişikliği

SAdı SoyadıGörevi PartiMilletvekili
Olduğu İl
1Hasan KorkutDevlet BakanıBağımsızKırklareli

21 Haziran 1979 tarihinde Devlet Bakanı Mehmet Salih Yıldız, Hilmi İşgüzar’ın yerine Sosyal Güvenlik Bakanı oldu.

42. Hükümet’te 21 Haziran 1979 Tarihli Bakanlar Kurulu Değişikliği

SAdı SoyadıGörevi PartiMilletvekili
Olduğu İl
1Mehmet Salih YıldızSosyal Güvenlik BakanıCGPVan

20 Eylül 1979 tarihinde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Faruk Sükan görevinden alındı. 8 Ekim 1979 tarihinde Hasan Fehmi Güneş’in yerine Vecdi İlhan İçişleri Bakanı oldu.

42. Hükümet’te 8 Ekim 1979 Tarihli Bakanlar Kurulu Değişikliği

SAdı SoyadıGörevi PartiMilletvekili
Olduğu İl
1Vecdi İlhanİçişleri BakanıCHPKastamonu

15 Ekim 1979 tarihinde Ahmet Karaaslan’ın yerine Mehmet Yüceler İmar ve İskân Bakanı olarak atandı.

42. Hükümet’te 15 Ekim 1979 Tarihli Bakanlar Kurulu Değişikliği

SAdı SoyadıGörevi PartiMilletvekili
Olduğu İl
1Mehmet Yücelerİmar ve İskân BakanıCHPKayseri

23 Ekim 1979 tarihinde Vecdi İlhan’dan boşalan Orman Bakanlığı’na Ahmet Şener atandı.

42. Hükümet’te 23 Ekim 1979 Tarihli Bakanlar Kurulu Değişikliği

SAdı SoyadıGörevi PartiMilletvekili
Olduğu İl
1Ahmet ŞenerOrman BakanıCHPTrabzon

30 Ekim 1979 tarihinde Mehmet Yüceler yeniden Gıda – Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na atandı.

42. Hükümet’te 30 Ekim 1979 Tarihli Bakanlar Kurulu Değişikliği

SAdı SoyadıGörevi PartiMilletvekili
Olduğu İl
1Mehmet YücelerGıda - Tarım ve Hayvancılık BakanıCHPKayseri

42. Hükümet’te son değişiklik 8 Kasım 1979 tarihinde yapıldı. Ahmet Şener 23 Ekim 1979 tarihinde ayrıldığı Devlet Bakanlığı’na yeniden atandı.

42. Hükümet’te 8 Kasım 1979 Tarihli Bakanlar Kurulu Değişikliği

SAdı SoyadıGörevi PartiMilletvekili
Olduğu İl
1Ahmet ŞenerDevlet BakanıCHPTrabzon

Başbakan Mustafa Bülent Ecevit, 14 Ekim 1979 tarihinde yapılan ara seçimlerde muhalefet partili milletvekillerin üyelerinin iktidar milletvekillerinden fazla olması nedeni ile istifa etti. 42. Hükümet 12 Kasım 1979 tarihinde sona erdi. 42. Hükümet, ülkeyi 676 gün yönetti. 

Kaynakça

https://www.devletarsivleri.gov.tr/varliklar/dosyalar/eskisiteden/yayinlar/genel-mudurluk-yayinlar/dunden_bugune_basbakanlik.pdf Erişim 29.10.219
https://www.tbmm.gov.tr/yayinlar/hukumetler/hukumetler_cilt_6.pdf Erişim 29.10.219
https://www.tbmm.gov.tr/kutuphane/e_kaynaklar_kutuphane_hukumetler.html Erişim 29.10.219
https://www.devletarsivleri.gov.tr/varliklar/dosyalar/eskisiteden/yayinlar/genel-mudurluk-yayinlar/basbakanlik__tarihi.pdf Erişim 29.10.219
https://www.tbmm.gov.tr/kutuphane/genel_secim.html Erişim 29.10.219
https://www.devletarsivleri.gov.tr/varliklar/dosyalar/eskisiteden/yayinlar/genel-mudurluk-yayinlar/dunden_bugune_basbakanlik.pdf Erişim 29.10.2019

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir