7. Hükümet – VI. İnönü Hükümeti – Bakanlar Kurulu Listesi

7. Hükümet – VI. İnönü Hükümeti – Bakanlar Kurulu Listesi

“7. Hükümet, 4 Mayıs 1931 tarihinde İsmet İnönü tarafından kuruldu. 7. Hükümet aynı zamanda VI. İnönü Hükümeti olarak da bilinmektedir.”

6. Hükümet, 1931 tarihinde yapılan genel seçimler nedeni ile sona erdi.  Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, genel seçimler sonucu oluşan yeni parlamentoda hükümeti kurma görevini yeniden Malatya Milletvekili Mustafa İsmet İnönü’ye verdi. Mustafa İsmet İnönü, 4 Mayıs 1931 tarihinde 7. Hükümet’i kurdu.

7. Hükümet Güvenoyu Aldı

7. Hükümet Programı, 9 Mayıs 1931 tarihinde Meclis Genel Kurulu’nda okundu. Aynı gün yapılan oylamaya 317 milletvekili katıldı. 7. Hükümet, 287 milletvekilinin kabul, 2 milletvekilinin ret oyu ile Meclis’ten güvenoyu aldı. 

7. Hükümet Bakanlar Kurulu (4 Mayıs 1931 – 1 Mart 1935)

Görevi Adı SoyadıMilletvekili
Olduğu İl
BaşvekilMustafa İsmet Paşa (İnönü)Malatya
Adliye VekiliYusuf Kemal Bey (Tengirşenk)Sinop
Adliye Vekili (23 Mayıs 1933 – 1 Mart 1935)Mehmet Şükrü Bey (Saraçoğlu)İzmir
Milli Müdafaa VekiliAziz Zekai Bey (Apaydın)Diyarbakır
Dahiliye VekiliMehmet Şükrü Bey (Kaya)Muğla
Hariciye VekiliTevfik Rüştü Bey (Aras)İzmir
Maliye VekiliMustafa Abdülhalik Bey (Renda)Çankırı
Maliye Vekili (3 Şubat 1934 – 1 Mart 1935)Fuat Bey (Ağralı)Elazığ
Maarif VekiliMehmet Esat Bey (Sagay)Bursa
Maarif Vekili (10 Kasım 1932 – 13 Ağustos 1933)Reşit Galip Bey (Baymur)Aydın
Maarif Vekili (27 Ekim 1933 – 9 Temmuz 1934)Yusuf Hikmet Bey (Bayur)Manisa
Maarif Vekili (9 Temmuz 1934– 1 Mart 1935)Zeynel Abidin Bey (Özmen)Aydın
Nafia VekiliHilmi Bey (Uran) Adana
Nafia Vekili (16 Şubat 1934 – 1 Mart 1935)Ali Bey (Çetinkaya)Afyonkarahisar
İktisat VekiliMustafa Şeref Bey (Özkan)Burdur
İktisat Vekili (10 Kasım 1932 – 1 Mart 1935)Mahmut Celal Bey (Bayar) İzmir
Sıhhat ve İçtimai Muavenet Vekiliİbrahim Refik Bey (Saydam)İstanbul
Ziraat Vekili (31 Aralık 1931 – 1 Mart 1935)Muhlis Bey (Erkmen)Kütahya
Gümrük ve İnhisarlar Vekili (31 Aralık 1931 – 1 Mart 1935)Ali Rana Bey (Tarhan) İstanbul

31 Aralık 1931 tarihinde Muhlis Bey (Erkmen) Ziraat Vekili, Ali Rana Bey (Tarhan) ise Gümrük ve İnhisarlar Vekili olarak atandı.

10 Kasım 1932 tarihinde yapılan kabine değişikliğinde Mehmet Esat Bey’in (Sagay) yerine Reşit Galip Bey (Baymur) Maarif Vekili, Mustafa Şeref Bey’in (Özkan) yerine Mahmut Celal Bey (Bayar) İktisat Vekili oldu. 23 Mayıs 1933 tarihinde Yusuf Kemal Bey’in (Tengirşenk) yerine Mehmet Şükrü Bey (Saraçoğlu) Adliye Vekili, 27 Ekim 1933 tarihinde Reşit Galip Bey’in (Baymur) yerine Yusuf Hikmet Bey (Bayur) Maarif Vekili, 3 Şubat 1934 tarihinde Mustafa Abdülhalik Bey’in (Renda) yerine Fuat Bey (Ağralı) Maliye Vekili, 16 Şubat 1934 tarihinde Hilmi Bey’in (Uran) yerine Ali Bey (Çetinkaya) Nafia Vekili, 9 Temmuz 1934 tarihinde ise Yusuf Hikmet Bey’in (Bayur) yerine Zeynel Abidin Bey (Özmen) Maarif Vekili olarak atandı.

7. Hükümet, 1935 yılında yapılan genel seçimler nedeni ile 1 Mart 1935 tarihinde sona erdi. 7. Hükümet, ülkeyi 1397 gün yönetti.

Kaynakça

https://www.devletarsivleri.gov.tr/varliklar/dosyalar/eskisiteden/yayinlar/genel-mudurluk-yayinlar/dunden_bugune_basbakanlik.pdf Erişim: 24. 10. 2019
https://www.tbmm.gov.tr/yayinlar/hukumetler/hukumetler_cilt_1.pdf Erişim: 24. 10. 2019
https://www.tbmm.gov.tr/kutuphane/e_kaynaklar_kutuphane_hukumetler.html Erişim: 24. 10. 2019
https://www.devletarsivleri.gov.tr/varliklar/dosyalar/eskisiteden/yayinlar/genel-mudurluk-yayinlar/basbakanlik__tarihi.pdf Erişim: 24. 10. 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: