Abdulkadir Aksu Kimdir?

Abdulkadir Aksu Kimdir?

Abdulkadir Aksu, bakan, milletvekili, siyasetçi, devlet adamı.

12 Ekim 1944 tarihinde Diyarbakır’da doğdu.

Eğitim Hayatı

Diyarbakır Cumhuriyet İlkokulu’nu bitirdi. Orta öğrenimini Ziya Gökalp Lisesi’nde tamamladı. 1968 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu.

Çalışma Hayatı

1968 yılında Diyarbakır’da Maiyet Memuru olarak çalışmaya başladı. Staj döneminde; Diyarbakır Ergani Kaymakam Refikliği, Diyarbakır Bismil İlçesi Sinan Bucak Müdürlüğü, Bingöl Genç Kaymakam Vekilliği, Malatya Akçadağ ve Doğanşehir Kaymakam Vekilliği yaptı.

1970 yılında İzmir  Kınık Kaymakamı oldu. 1973 yılında Yozgat Sarıkaya Kaymakamı, 1 Eylül 1976 tarihinde Malatya İl Emniyet Müdürü, 9 Ekim 1977 tarihinde Kahramanmaraş Vali Vekili, 31 Ocak 1978 tarihinde yeniden Malatya İl Emniyet Müdürü oldu.

15 Aralık 1978 tarihinde Merkez Emniyet Müdürlüğü, 21 Aralık 1979 tarihinde vekâleten Emniyet Genel Müdür Yardımcılığı, 4 Ocak 1980 tarihinde ise asaleten Emniyet Genel Müdür Yardımcılığı görevlerini yürüttü.      

29 Ağustos 1980 tarihinde Rize Valisi, 29 Ekim 1980 tarihinde Merkez Valisi, 9 Şubat 1984 tarihinde Gaziantep Valisi oldu. 18 Eylül 1987 tarihinde memuriyetten istifa etti.

Siyasi Hayatı

29 Kasım 1987 (18. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Anavatan Partisi Diyarbakır Milletvekili seçildi. Anavatan Partisi Türkiye Büyük Millet Meclisi Grup Başkan Vekilliği görevinde bulundu. Turgut Özal’ın kurmuş olduğu 46. Hükümet’te (II. Özal Hükümeti)  30 Mart 1989 tarihinde Mustafa Kalemli’nin yerine İçişleri Bakanı oldu. Yıldırım Akbulut’un 9 Kasım 1989 tarihinde kurmuş olduğu 47. Hükümet’te İçişleri Bakanlığı görevi devam ettirildi.

24 Aralık 1995 (20. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde yeniden Anavatan Partisi Diyarbakır Milletvekili seçildi. Anavatan Partisi Grup Başkan Vekilliği görevinde bulundu. Ahmet Mesut Yılmaz’ın 6 Mart 1996 tarihinde kurmuş olduğu 53. Hükümet’te (II. Yılmaz Hükümeti) Devlet Bakanı oldu.

16 Ağustos 1996 tarihinde Anavatan Partisi’nden  istifa etti. Refah Partisi’ne katıldı. Refah Partisi Genel İdare Kurulu Üyeliği ve Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 18 Nisan 1999 (21. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Fazilet Partisi İstanbul Milletvekili seçildi.

AK Parti Dönemi

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. 3 Kasım 2002 (22. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde AK Parti İstanbul Milletvekili seçildi. Abdullah Gül’ün 18 Kasım 2001 tarihinde kurmuş olduğu 58. Hükümet’te İçişleri Bakanlığına atandı. İçişleri Bakanlığı görevini Muzaffer Ecemiş’ten devraldı.

Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Mart 2003 tarihinde kurmuş olduğu 59. Hükümet’te (I. Erdoğan Hükümeti) İçişleri Bakanlığı görevi devam ettirildi. İçişleri Bakanlığı görevini 7 Mayıs 2007 tarihinde Osman Güneş’e devretti.

22 Temmuz 2007 (23. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde yeniden AK Parti İstanbul Milletvekili seçildi. AK Parti Siyasi  ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyeliği, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Üyeliği görevlerinde bulundu.

Eşi ve Çocukları

1978 yılında Emine Hanım ile evlendi. Murat ve Aysu Fatma adında iki çocuk babasıdır.

Almanca bilmektedir.

Kitapları

  • Türkiye Üzerine Düşünceler (2012)
  • Yeni Siyaset Paradigması (2011)

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.bilgi?p_donem=20&p_sicil=4279Erişim: 16.10.2019
https://www.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Yeni%20klasör/Cilt3.pdfErişim: 16.10.2019
https://www.icisleri.gov.tr/icisleri-bakanligi-tarihcesiErişim: 16.10.2019
http://www.akparti.org.tr/ak-kadro/hukumetler/59-hukumet/abdulkadir-aksu/Erişim: 16.10.2019
https://www.kitapyurdu.com/yazar/abdulkadir-aksu/150289.htmlErişim: 16.10.2019
https://twitter.com/abdulkadiraksu1Erişim: 16.10.2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: