Adil Karaismailoğlu Kimdir? Nereli, Eşi, Biyografisi

Adil Karaismailoğlu Kimdir? Nereli, Eşi, Biyografisi

Adil Karaismailoğlu, bakan, devlet adamı, mühendis.

1969 yılında Trabzon’da doğdu.

Eğitim Hayatı

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Bahçeşehir Üniversitesi Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Programı’nda yüksek lisans yaptı.

Çalışma Hayatı

1995 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü’nde göreve başladı. 2014 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Ulaşım Daire Başkanlığı, 2018 yılında ise Ulaşım, Çevre ve Teknoloji yatırımlarından sorumlu Genel Sekreter Yardımcılığı görevine atandı.

İstanbul Ulaşım Master Planı, İstanbul Otopark Master Planı, İstanbul Lojistik Master Planı, İstanbul Trafik Güvenliği Master Planı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisinin planlaması, Seymen Havzası’nda Çöp Gazından Enerji Üretim Tesisinin planlaması; Şile’de Endüstriyel Atık Termal Berteraf Tesisinin planlaması, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve İstanbul Hava Kitlesi Eylem Planının hazırlanmasında ve hayata geçirilmesinde katkı sağladı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Ulaştırma ve Altyapı Bakanı

20 Eylül 2019 tarihinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı oldu. 28 Mart 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı olarak atandı. Bakanlık görevini Mehmet Cahit Turhan’dan devraldı.

Eşi ve Çocukları

Evli ve iki çocuğu bulunmaktadır.

Kaynakça

https://www.uab.gov.tr/bakan-adil-karaismailoglu Erişim: 27.01.2021
https://www.tccb.gov.tr/kabine/ulastirma-ve-altyapi-bakani Erişim: 27.01.2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: