Ahmet Berat Çonkar Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi

Ahmet Berat Çonkar Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi

Ahmet Berat Çonkar, milletvekili, işletmeci.

1976 yılında Ankara’da doğmuştur. Aslen Bolu Geredeli’dir.

Eğitim Hayatı

İlk ve ortaöğrenimini Ankara’da Hazar İlkokulu ve Özel Muradiye Koleji’nde tamamlamıştır. 1998 yılında Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun olmuştur. ABD Miami Üniversitesi’nde “İşletme” yüksek lisansı yapmıştır. Aynı üniversiteden “Uluslararası İşletme Yönetimi Sertifikası” almıştır. İyi derecede İngilizce, orta seviyede ise İspanyolca bilmektedir.

Çalışma Hayatı

2000 yılına kadar İstanbul’da özel sektörde dış ticaret müdürü olarak çalışmıştır. 2002 yılında merkezi New York’ta bulunan; finans, global ödemeler ve seyahat hizmetleri sahasında faaliyet gösteren American Express firmasının Miami’de bulunan, Latin Amerika ve Karayipler Genel Merkezi Yeni İş Geliştirme Uzmanı olarak görevde bulunmuştur. 2005 – 2007 yılları arasında aynı firmanın Kurumsal Hizmetler grubunda, Karayip Adaları Bölgesi’nden sorumlu Uluslararası Satış ve Yeni İş Geliştirme Müdürü olarak görev yapmıştır.

Ekonomi ve Dış Politika alanında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Danışmanı olarak görev üstlenmiştir. 2009 – 2011 yılları arasında TBMM Başkanı Dışişleri Danışmanlığı görevini yürütmüştür. Başbakan ve TBMM Başkanı’nın çok sayıda yurt dışı ve yurt içi seyahatlerine eşlik etmiş, üst düzey diplomatik görüşme ve kabullerde hazır bulunmuştur. TBMM Başkanı’nın tüm dış ilişkiler ve parlamenter diplomasi çalışmalarının planlanması, organizasyonu ve yürütülmesinde sorumluluk üstlenmiştir.

Siyasi Hayatı

12 Haziran 2011 (24. Dönem), 7 Haziran 2015 (25. Dönem), 1 Kasım 2015 (26. Dönem) ve 24 Haziran 2018 (27. Dönem) tarihlerinde yapılan genel seçimlerde AK Parti İstanbul Milletvekili seçilmiştir. AK Parti Genel Merkez Dış İlişkiler Başkan Yardımcılığı yapmıştır.

TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi, NATO Parlamenter Asamblesi (NATO PA) Türk Grubu Üyesi, AB Uyum Komisyonu Üyesi, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı, Türkiye – AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı, NATO Parlamenter Asamblesi (NATO PA) Türk Grubu Başkanı, Türk – Rus Toplumsal Forumu Eş Başkanı olarak görevlerde bulunmuştur. TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanvekili, NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkan Yardımcısı ve Türk – Rus Toplumsal Forumu Eşbaşkanı olarak görev yapmaktadır.

Eşi ve Çocukları

Ahmet Berat Çonkar, evli ve üç çocuk babasıdır.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/milletvekili/milletvekilidetay?donemKod=27&sicil=OkDW9tVhEP0= Erişim: 01. 01. 2023
https://www.akparti.org.tr/ak-kadro/milletvekilleri/27-donem/istanbul?15929/Ahmet-Berat-%C3%87ONKAR Erişim: 01. 01. 2023
https://twitter.com/beratconkar Erişim: 01. 01. 2023
https://ahmetberatconkar.com/oz-gecmis/ Erişim: 01. 01. 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: