Ahmet Naci Tınaz Kimdir?

Ahmet Naci Tınaz Kimdir?

Ahmet Naci Tınaz, bakan, milletvekili, siyasetçi, asker.

1882 yılında Serfice’de doğdu.

Eğitim Hayatı

1907 yılında Erkân-ı Harbiye’den mezun oldu. 1926 yılında Tümgeneral, 1930 yılında Korgeneralliğe terfi etti.  

Çalışma Hayatı

Orduda çeşitli birliklerde ve kademelerde görev yaptı. Edirne, Gümülcine, Ankara Redif Tümeni Subayı, 5. ve 1. Kolordu Subayı, Batı Cephesi Kurmay Başkanı, Milli Müdafaa Vekâleti Müsteşarı, 4. Kolordu Komutanı olarak görevlerde bulundu. 1935 yılında Jandarma Genel Komutanı oldu. 1938 yılında emekliye ayrıldı.

Siyasi Hayatı

5. Dönem ara seçimlerde Bursa Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne katıldı. 26 Mart 1939 (6. Dönem), 28 Şubat 1943 (7. Dönem) tarihlerinde yapılan seçimlerde Bursa, 21 Temmuz 1946 (8. Dönem) tarihinde yapılan seçimlerde ise Ankara Milletvekili seçildi.

Mahmut Celal Bayar’ın kurmuş olduğu 10. Hükümet’te (II. Bayar Hükümeti) 18 Ocak 1939 tarihinde yapılan kabine değişikliğinde Kazım Fikri Özalp’ın yerine Millî Müdafaa Vekili olarak atandı. Refik Saydam’ın 25 Ocak 1939 tarihinde kurmuş olduğu 11. Hükümet’te (I. Saydam Hükümeti) ve 3 Nisan 1939 tarihinde kurmuş olduğu 12. Hükümet’te (II. Saydam Hükümeti) Millî Müdafaa Vekilliği devam ettirildi.

Eşi ve Çocukları

Evli ve üç çocuk babasıydı.

Fransızca biliyordu.

Ödülleri

  • İstiklâl Madalyası

Ölümü

26 Kasım 1964 tarihinde vefat etti.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Yeni%20klas%C3%B6r/Cilt1.pdf Erişim: 14.01.2020
https://www.tbmm.gov.tr/yayinlar/hukumetler/hukumetler_cilt_1.pdf Erişim: 14.01.2020
https://www.devletarsivleri.gov.tr/varliklar/dosyalar/eskisiteden/yayinlar/genel-mudurluk-yayinlar/dunden_bugune_basbakanlik.pdf Erişim: 14.01.2020
https://www.msb.gov.tr/Bakanlar/Detay/ahmet-naci-tinaz Erişim: 14.01.2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: