Akif Çağatay Kılıç Kimdir?

Akif Çağatay Kılıç Kimdir?

Akif Çağatay Kılıç, bakan, milletvekili, siyasetçi, siyaset bilimci.

15 Haziran 1976 tarihinde Almanya Siegen’de doğdu. Aslen, Samsun’un İlkadım İlçesi Ataköy’lüdür. 10 yaşına kadar Almanya’da yaşamıştır.

Eğitim Hayatı

İstanbul Alman Lisesi’ni bitirdi. İngiltere Hertfordshire Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Avrupa Ekonomisi Bölümü’nden mezun oldu.

Çalışma Hayatı

Sabancı Holding Universal Trading UK Şirketi’nde (Londra) satın alma görevlisi olarak bir yıl süre ile İngiltere’de çalıştı. AK Parti’de Genel Başkan Danışmanlığı, Başbakan Müşavirliği ve Özel Kalem Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Özel Kalem Müdür Yardımcılığı görevinde yurtdışı gezilerinin çoğunda Recep Tayyip Erdoğan‘ın tercümanlığını yaptı.

Siyasi Hayatı

12 Haziran 2011 (24. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde AK Parti Samsun Milletvekili seçildi. NATO Parlamenter Asamblesi (NATOPA) Türk Grubu Üyeliği görevinde bulundu. Recep Tayyip Erdoğan’ın kurmuş olduğu 61. Hükümet’te (III. Erdoğan Hükümeti) yapılan kabine değişikliğinde 25 Aralık 2013 tarihinde Gençlik ve Spor Bakanı oldu. Gençlik ve Spor Bakanlığı görevini Suat Kılıç’tan devraldı.

Ahmet Davutoğlu’nun kurmuş olduğu 62, 63 ve 64. Hükümetler ile Binali Yıldırım’ın kurmuş olduğu 65. Hükümet’te Gençlik ve Spor Bakanlığı görevi devam ettirildi. Gençlik ve Spor Bakanlığı görevini 19 Temmuz 2017 tarihine kadar sürdürdü. Bakanlık görevini Osman Aşkın Bak’a devretti.

7 Haziran 2015 (25. Dönem), 1 Kasım 2015 (26. Dönem) tarihlerinde yapılan genel seçimlerde AK Parti Samsun Milletvekili, 24 Haziran 2018 (27. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde ise AK Parti İstanbul Milletvekili seçildi. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Türk Delegasyon Başkanlığı yaptı. NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyeliği ve Dışişleri Komisyonu Üyeliği görevlerinde bulundu.

Eşi ve Çocukları

Eda Hanım ile evlendi. Ece ve Ela adında iki çocuk babasıdır.

Çok iyi düzeyde Almanca ve İngilizce bilmektedir.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.bilgi?p_donem=24&p_sicil=6662 Erişim: 15.10.2019
http://www.akparti.org.tr/ak-kadro/hukumetler/62-hukumet/akif-cagatay-kilic/ Erişim: 15.10.2019
http://www.akifcagataykilic.com.tr/p/11/yasami.aspx Erişim: 15.10.2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: