Ali Fuat Cebesoy Kimdir? Kitapları, eğitimi, ölümü, ordu hayatı…

Ali Fuat Cebesoy Kimdir? Kitapları, eğitimi, ölümü, ordu hayatı…

Ali Fuat Cebesoy, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı, bakan, milletvekili, siyasetçi, asker, büyükelçi.

1881 yılında İstanbul – Üsküdar Salacak’ta doğdu. Babası I. Dönem Yozgat Milletvekili İsmail Fazıl Paşa, annesi Hatice Zekiye Hanım’dır.

Eğitim Hayatı

Ali Fuat Cebesoy, Kadıköy Saint-Joseph Fransız Lisesi’ni bitirdi. 1902 yılında Harbiye Mektebi’nden “piyade teğmen” rütbesi ile mezun oldu. Erkân-ı Harbiye’de öğrenimi sırasında üsteğmenliğe yükseltildi. 1905 yılında kurmay stajı için kurmay yüzbaşı olarak 5. Ordu emrine verildi. 27 Kasım 1911 tarihinde binbaşı, 1 Mart 1914 tarihinde yarbay, 13 Aralık 1915 tarihinde albay,  21 Aralık 1917 tarihinde tuğgeneral, 24 Eylül 1923 tarihinde tümgeneral ve 1927 yılında ise korgeneralliğe terfi etti.

Çalışma Hayatı

Mevki Komutanı, 3. Süvari Tümeni Kurmayı, Roma Sefareti Ataşemiliteri, Yanya Kolordusu Erkân-ı Harp Reisi, 8. Kolordu Erkân-ı Harp Reisi, 23, 25, 14 ve 5. Fırka ve 20. Kolordu Komutanı, 2. Ordu Müfettişi Vekili, Batı Anadolu Kuvâ-yı Milliye Başkomutanı olarak görevlerde bulundu. 1927 yılında korgeneral olarak emekliye ayrıldı.

Siyasi Hayatı

I. Dönem ve II. Dönemde Ankara Milletvekili seçildi. 17 Kasım 1924 tarihinde kurulan Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası Kurucu Üyesi oldu. 3 Haziran 1925 tarihinde Hükümet kararı ile Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası’nın kapatılması üzerine bağımsız olarak milletvekilliği görevini sürdürdü. 20 Haziran 1926 tarihinde Gazi Mustafa Kemal Paşa’ya suikast girişimi iddiası ile tutuklandı. 26 Haziran – 13 Temmuz tarihleri arasında İstiklâl Mahkemesi’nde yapılan yargılama sonucu beraat etti.

Bakanlık ve Meclis Başkanlığı Görevleri

10 Haziran 1933 (4. Dönem), 8 Şubat 1935 (5. Dönem), 26 Mart 1939 (6. Dönem), 28 Şubat 1943 (7. Dönem) ve 21 Temmuz 1946 (8. Dönem) tarihlerinde yapılan genel seçimlerde Konya Milletvekili seçildi. Refik Saydam’ın 3 Nisan 1939 tarihinde kurmuş olduğu 12. Hükümet ile Mehmet Şükrü Saraçoğlu’nun (I. Saraçoğlu Hükümeti) 9 Temmuz 1942 tarihinde kurmuş olduğu 13. Hükümet’te Nâfıa Vekili olarak görev yaptı. Mehmet Şükrü Saraçoğlu’nun (II. Saraçoğlu Hükümeti) 9 Mart 1943 tarihinde kurmuş olduğu 14. Hükümet’te Münakâlat Vekili oldu.

30 Ocak 1948 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçildi. 1 Kasım 1948 tarihine kadar Meclis Başkanlığı görevini sürdürdü.

Eşi ve Çocukları

Bekar.

Fransızca ve Almanca biliyordu. 

Kitapları

  • Harpte Osmanlı İmparatorluğunun 1916 – 1917 Senelerindeki Vaziyeti
  • Kuva-yı Milliye’nin İçyüzü
  • Birüssebi – Gazze Meydan Muharebesi ve 20. Kolordu (1938)
  • Milli Mücadele Hatıraları (1953)
  • Siyasi Hatıralar (1957)
  • Sınıf Arkadaşım Atatürk (1967)
  • Moskova Hatıraları (1982)

Ödülleri

  • Takdirname  (İstiklâl Savaşı’ndaki yararlılıkları neden ile verildi.)
  • Kırmızı – Yeşil Şeritli İstiklâl Madalyası

Ölümü

Ali Fuat Cebesoy, 10 Ocak 1968 tarihinde vefat etti. Sakarya’nın Geyve İlçesi’ne bağlı Ali Fuat Paşa adıyla anılan kasabada toprağa verildi.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/biyog/tbmmbsk.htm Erişim: 10.12.2019
https://www.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Yeni%20klas%C3%B6r/Cilt1.pdf Erişim: 10.12.2019
https://www.devletarsivleri.gov.tr/varliklar/dosyalar/eskisiteden/yayinlar/genel-mudurluk-yayinlar/dunden_bugune_basbakanlik.pdf Erişim: 10.12.2019
https://www.tbmm.gov.tr/yayinlar/tarihe_dusulen_notlar.pdf Erişim: 10.12.2019
https://islamansiklopedisi.org.tr/cebesoy-ali-fuat Erişim: 10.12.2019
https://www.kitapyurdu.com/yazar/ali-fuat-cebesoy/3863.html Erişim: 10.12.2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: