Arzu Erdem Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Arzu Erdem Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Arzu Erdem, milletvekili, yeminli tercüman, adli bilirkişi, siyaset bilimci.

10 Şubat 1970 tarihinde Almanya’da doğmuştur. Aslen Malatyalı’dır.

Eğitim Hayatı

İlkokulu Weinsberg, ortaokulu Heillbronn Junstinus-Kerner-Gymnasium, liseyi ise İstanbul Sabancı Lisesi’nde bitirmiştir. 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Alman Dili Eğitimi Bölümü’nden mezun olmuştur. Aynı bölümde yüksek lisansını tamamlamıştır. İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi’nde “Siyaset Bilimi” doktorası yapmaktadır.

2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Avrupa Birliği Uyum Sürecinde Proje Yönetmeliği eğitimlerini tamamlayarak 1997 itibari ile “Yeminli Tercümanlık”, 2011 itibari ile de “Adli Bilirkişilik” belgesini almıştır. Çok iyi düzeyde Almanca ve İngilizce, orta düzeyde Fransızca ve Latince bilmektedir.

Çalışma Hayatı

1990 – 1994 yılları arasında İstanbul Barosu Başkanlığı’nda Müdür Yardımcısı olarak görev yapmıştır. Boğaziçi Üniversitesi Vakfı’nın önerisi ile yurt dışı seminerlere İstanbul Üniversitesi öğrenci temsilcisi olarak katılmıştır. Kişisel gelişim, siyaset bilimi, toplam kalite anlayışı, rekabet, pazar stratejileri, yatırım politikaları ve benzeri dallarda uzmanlık sertifikaları bulunmaktadır. Çeşitli dergi ve kitaplarda yazı ve akademik tercümeleri yayınlanmıştır.

1995 yılı itibari ile otomotiv, eğitim ve sağlık sektörlerinde faaliyet gösteren aile şirketinde üst düzey yöneticilik yapmıştır. 1997 yılı itibari ile eğitim alanında faaliyet gösteren Elele Eğitim Hizmetleri ve Avrupa Gelişim Akademisi’nin kurmuştur.

2001 yılında Gençleri Uyuşturucudan Koruma Derneği Kurucu Başkan Yardımcısı, 2009 yılında Kimsesiz Çocuklar Derneği (KİMSED) Kurucu Başkanlığı yapmıştır. AB teşviki ile kurulan dezavantajlı gruplar için İnsan Hakları Derneği Üyesi’dir.

Siyasi Hayatı

7 Haziran 2015 (25. Dönem), 1 Kasım 2015 (26. Dönem) ve 24 Haziran 2018 (27. Dönem) tarihlerinde yapılan genel seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İstanbul Milletvekili seçilmiştir. TBMM AB Uyum Komisyonu Üyesi, Türkiye – AB KPK Üyesi, Avusturya, Ruanda, Tanzanya, Namibya, Bulgaristan, Burkina Faso, KKTC, Kongo Demokratik Cumhuriyeti ve İrlanda Dostluk Grubu Üyesi olarak görevlerde bulunmuştur.

TBMM Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Üyesi, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi, Türkiye – Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Üyesi olarak görevler yapmaktadır.

Eşi ve Çocukları

Arzu Erdem, evli, iki çocuk annesidir.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/milletvekili/milletvekilidetay?donemKod=27&sicil=GZkttwMPXSc= Erişim: 02. 01. 2023
https://twitter.com/arzuerdemdb Erişim: 02. 01. 2023
https://www.instagram.com/arzuerdemmhp/ Erişim: 02. 01. 2023
https://tr-tr.facebook.com/arzuerdem2015/ Erişim: 02. 01. 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: