Asuman Erdoğan Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Asuman Erdoğan Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Asuman Erdoğan, milletvekili, eğitimci.

1980 yılında Ankara Keçiören’de doğmuştur.

Eğitim Hayatı

İlk ve ortaöğrenimini Ankara’da tamamlamıştır. Hasanoğlan Anadolu Öğretmen Lisesi’ni bitirmiştir. Ankara birinciliği derecesiyle Bilkent Üniversitesi Bankacılık ve Finans Bölümü’nü burslu olarak kazanmıştır. Bu bölümde iki sene okumuştur. Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü’nden mezun olmuştur. Çok iyi derece İngilizce ve akıcı seviyede Fransızca bilmektedir.

Çalışma Hayatı

Mezuniyet sonrası bir süre özel okullarda ve dil kurslarında tecrübe edinmiştir. Çeşitli devlet okullarında değişik kademelerde İngilizce Öğretmenliği yapmıştır.

Gönüllü projelerde aktif olarak yer almıştır. Özellikle yabancı dil becerilerinin artırılmasına ve eğitim, sağlık ve aile konularında toplumun bilinçlendirilmesine yönelik projeler geliştirmiştir. Öğretmenlerin mesleki gelişimine katkı sunacak projelerde yer almıştır. Toplum sağlığı, çocuk gelişimi ve doğumsal hastalıklara yönelik farkındalık çalışmaları yürütmüştür.

Siyasi Hayatı

2008 yılında AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları MKYK Üyeliği’ne seçilmiştir. Eğitim İşleri Başkan Yardımcılığı görevini yürütmüştür. 2009 yılında AK Parti Olağan Genel Kongresi’nde, Ana Kademe MKYK Üyeliği’ne seçilmiştir. 2018 yılına kadar, beş dönem boyunca bu görevi sürdürmüştür. AK Parti Genel Merkez Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkan Yardımcılığı ile AK Parti Genel Merkez Dış İlişkiler Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur.

24 Haziran 2018 (27. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde AK Parti Ankara Milletvekili seçilmiştir. TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi ve Asya Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı olarak görevler yürütmektedir.

Eşi ve Çocukları

Asuman Erdoğan, evli ve beş çocuk annesidir.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/milletvekili/milletvekilidetay?donemKod=27&sicil=nko93xgfwYI= Erişim: 08. 01. 2023
https://www.akparti.org.tr/ak-kadro/milletvekilleri/27-donem/ankara?15793/Asuman-ERDO%C4%9EAN Erişim: 08. 01. 2023
https://twitter.com/aasumanerdogan Erişim: 08. 01. 2023
https://www.instagram.com/aasuman_erdogan/ Erişim: 08. 01. 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir