Aydın Adnan Sezgin Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi

Aydın Adnan Sezgin Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi

Aydın Adnan Sezgin, milletvekili, ekonomist, büyükelçi.

1956 yılında Aydın’da doğmuştur.

Eğitim Hayatı

İlk ve ortaokulu Ankara ve Paris’te tamamlamıştır. Tevfik Fikret Lisesi’ni bitirmiştir. Hacettepe Üniversitesi İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde “Ekonomi” lisansı yapmıştır. Panthéan – Assas Üniversitesi’nde “Ekonomi ve Antropoloji” alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Fransızca, İngilizce ve orta düzeyde İtalyanca bilmektedir.

Çalışma Hayatı

1982 yılında Dışişleri Bakanlığı’nda göreve başlamıştır. Dışişleri Bakanlığı (DB) Uluslararası Ekonomik İşler Genel Müdürlüğü’nde Üçüncü Kâtip, Avrupa Ekonomik Topluluğu nezdindeki Daimi Temsilciliği’nde Üçüncü ve İkinci Kâtip, Bağdat Büyükelçiliği’nde, DB Orta Doğu Genel Müdürlüğü’nde, Birleşmiş Milletler Cenevre Daimi Temsilciliği’nde Başkâtip olarak çalışmıştır.

Cumhurbaşkanlığı nezdinde Özel Danışman ve Şube Müdürü, DB Avrupa Konseyi ve İnsan Hakları Dairesi Başkanı, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü, Paris Başkonsolosu, Dışişleri Bakanlığı Güvenlik ve İstihbarat Genel Müdür Yardımcısı, Genel Müdürü, Moskova, Roma ve San Marino Büyükelçilikleri ve Roma’daki Birleşmiş Milletler Kuruluşları nezdinde Daimi Temsilci olarak görevlerde bulunmuştur.

Türkiye Felsefe ve İnsan Hakları Vakfı Kurucu Üyeliği, Türkiye Felsefe Kurumu Üyeliği yapmıştır.

Siyasi Hayatı

Adalet Partisi (AP) Ankara Gençlik Kolları İl Sekreteri olarak görev almıştır. 24 Haziran 2018 (27. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde İYİ Parti Aydın Milletvekili seçilmiştir. TBMM Dışişleri Komisyonu Üyeliği ve İYİ Parti Siyaset Akademisi Başkanı olarak görevde bulunmaktadır.

Eşi ve Çocukları

Aydın Adnan Sezgin, evli ve bir çocuk babasıdır.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/milletvekili/milletvekilidetay?donemKod=27&sicil=J/vcAmsD4S0= Erişim: 24. 11. 2022
https://twitter.com/aydinasezgin Erişim: 24. 11. 2022
https://www.instagram.com/aydin.a.sezgin/ Erişim: 24. 11. 2022

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir