Bekir Pakdemirli Kimdir?

Bekir Pakdemirli Kimdir?

Bekir Pakdemirli, bakan, ekonomist, girişimci, siyasetçi.

10 Kasım 1973 tarihinde İzmir’de doğdu. Babası Ekrem Pakdemirli’dir. Ekrem Pakdemirli, 1987 – 2002 yılları arasında dört dönem Anavatan Partisi Manisa Milletvekili seçildi. Turgut Özal’ın 21 Aralık 1987 yılında kurmuş olduğu 46. Hükümet’te Ulaştırma Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı görevlerinde bulundu. Mesut Yılmaz’ın 23 Haziran 1991 tarihinde kurmuş olduğu 48. Hükümet’te Başbakan Yardımcısı oldu. 

Eğitim Hayatı

Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. Başkent Üniversitesi’nde işletme alanında yüksek lisans yaptı. Celal Bayar Üniversitesi’nde doktora çalışmaları yürüttü.

Çalışma Hayatı

Gıda, tarım, hayvancılık, teknoloji ve otomotiv alanında serbest girişimcilik yaptı. Bazı şirketlerin kuruluşunda ve yönetiminde bulundu. Turkcell, BİM ve Albaraka Türk Katılım Bankası’nda yönetim kurulu üyeliklerinde bulundu.

Bekir Pakdemirli, sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında Tarihi Kemeraltı A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Ruh Sağlığı Tedavi Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği, Anadolu Otizm Vakfı Mütevelli Üyeliği ve Sermaye Piyasası Yatırımcıları Derneği Üyeliğini sürdürmektedir.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi İlk Tarım ve Orman Bakanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 9 Temmuz 2018 tarihinde kurmuş olduğu Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ne (2018/1 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı) Tarım ve Orman Bakanı olarak atandı. Bekir Pakdemirli, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile atanan ilk Tarım ve Orman Bakanı oldu.

Eşi ve Çocukları

Ahu Hanım ile evlendi. Emir ve Burak adında iki çocuğu bulunmaktadır.

İngilizce bilmektedir.

Deniz kaptanlığı, pilotluk ve amatör telsizcilik hobileri bulunmaktadır.

Kaynakça

https://www.tccb.gov.tr/kabine/tarim-ve-orman-bakani Erişim: 11.10.2019
https://www.tarimorman.gov.tr/Sayfalar/AnaSayfa.aspx Erişim: 11.10.2019
https://www.mgm.gov.tr/site/bakan.aspx Erişim: 11.10.2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: