Binnaz Toprak Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Binnaz Toprak Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Binnaz Toprak, milletvekili, öğretim üyesi.

24 Mart 1942 tarihinde Sivas’ta doğmuştur.

Eğitim Hayatı

Hunter College of the City University of New York’da Siyaset Bilimi Bölümü’nden mezun olmuştur. Doktorasını City University of New York Graduate Center’de yapmıştır. Çok iyi düzeyde İngilizce bilmektedir.

Çalışma Hayatı

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde göreve başlamıştır. Aynı üniversitede doçent ve profesör olmuştur. Fakülte Kurulu, Yönetim Kurulu ve Üniversite Senatosu Üyeliği yapmıştır.

Koç ve Minnesota (ABD) Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak görevde bulunmuştur. Bahçeşehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyeliği ve Bölüm Başkanlığı görevlerini üstlenmiştir.

Radikal Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapmıştır. Çeşitli ülkelerde 170’in üzerinde konferans ve sempozyumda bildiri sunmuştur. Çok sayıda İngilizce ve Türkçe makalesi ile 5 kitabı yayınlanmıştır. St. Olaf College’den (ABD) “Fahri Doktora” unvanı sahibidir.

Siyasi Hayatı

12 Haziran 2011 (24. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili seçilmiştir.

Eşi ve Çocukları

Binnaz Toprak, evli ve bir çocuk annesidir.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/milletvekili/milletvekilidetay?donemKod=24&sicil=KFsiEVnXmDM= Erişim: 06. 01. 2023
https://twitter.com/ToprakBinnaz Erişim: 06. 01. 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir