Burhan Kayatürk Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Burhan Kayatürk Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Burhan Kayatürk, milletvekili, elektronik mühendisi, iş adamı.

23 Ağustos 1970 tarihinde Van’da doğmuştur.

Eğitim Hayatı

Pakistan Lahore Mühendislik ve Teknoloji Üniversitesi Elektrik – Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. American International University’de “İşletme” alanında yüksek lisans yapmıştır. İngilizce, Urduca, Arapça, Hintçe ve Japonca bilmektedir.

Çalışma Hayatı

Pakistan, Hindistan, Nepal ve Afganistan’da mühendislik ve proje müdürlüğü, uluslararası firmalarda danışmanlık ve üst düzey yöneticilik yapmıştır. Türkiye – Pakistan Dostluk ve Kültür Derneği Başkanı, Türkiye Mühendisler Birliği Onur Kurulu Başkan Yardımcısı, Araştırmacı Girişimci İş Adamları Derneği İstişare Kurulu Başkanı olarak görevlerde bulunmuştur.

Paulmark, Maximall, N-City Alışveriş Merkezleri ve Kimlik Mağazalarını bünyesinde bulunduran şirketlerin kuruluşuna, büyümesine ve yurtdışına açılmasına büyük katkı sunmuştur.

Siyasi Hayatı

22 Temmuz 2007 (23. Dönem), 12 Haziran 2011 (24. Dönem), 7 Haziran 2015 (25. Dönem) ve 1 Kasım 2015 (26. Dönem) tarihlerinde yapılan genel seçimlerde AK Parti Van Milletvekili seçilmiştir. Türkiye – AB Karma Parlamento Komisyonu Üyeliği, Türkiye – Pakistan Parlamentolararası Dostluk Grubu Eş Başkanlığı, AKPM Türk Grubu Üyeliği, APA Komisyon Başkanı olarak görevler üstlenmiştir.

AK Parti Grup Yönetimi Üyesi, AK Parti Genel Merkez Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı, AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi, AK Parti Ankara Siyaset Akademisi Başkanı olarak görevlerde bulunmuştur. AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi, AK Parti Ekonomi İşleri Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

Ödülleri

  • Pakistan Parlamentosu: Devlet Nişanı

Eşi ve Çocukları

Evli ve üç çocuk babasıdır.

Kaynakça

https://www5.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Cilt1-4.pdf Erişim: 23. 11. 2022
https://www.tbmm.gov.tr/milletvekili/milletvekilidetay?donemKod=26&sicil=o7AVd/SzH8o= Erişim: 23. 11. 2022
https://www.akparti.org.tr/ak-kadro/milletvekilleri/26-donem/van/burhan-kayaturk/ Erişim: 23. 11. 2022
https://twitter.com/Burhan_Kayaturk Erişim: 23. 11. 2022

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir