Celalettin Uzer Kimdir? Milletvekili, Eşi, Biyografi

Celalettin Uzer Kimdir? Milletvekili, Eşi, Biyografi

Celalettin Uzer (İbrahim Celalettin Uzer), bakan, milletvekili, siyasetçi, mühendis.

1914 yılında Van’da doğdu.

Eğitim Hayatı

Celalettin Uzer, Liverpool Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. Liverpool Üniversitesi’nde “Şehircilik”, Waseda Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nde “Zelzele Mühendisliği” ihtisası yaptı.

Çalışma Hayatı

Liverpool Belediyesi’nde çalıştı. Bayındırlık Bakanlığı Şehircilik Fen Heyeti Müdür Muavini ve Müdürü, İmar ve İskân Bakanlığı Planlama ve İmar Genel Müdürlüğü Şehircilik Dairesi Başkanı, Mesken Genel Müdürü, İngiltere ve Japonya Mimar ve Mühendisler Cemiyetleri Üyesi olarak görevlerde bulundu.

Siyasi Hayatı

15 Ekim 1961 (12. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Adalet Partisi (AP) Eskişehir Milletvekili seçildi. Mustafa İsmet İnönü’nün 25 Aralık 1963 tarihinde kurmuş olduğu 28. Hükümet’te (X. İnönü Hükümeti) İmar ve İskân Bakanı olarak atandı. Bakanlık görevini Hayri Mumcuoğlu’ndan devraldı. İmar ve İskân Bakanlığı görevini 11 Aralık 1964 tarihine kadar sürdürdü. Bakanlık görevini Cafer Sadık Kutlay’a devretti.

Eşi ve Çocukları

Evli ve iki çocuk babasıydı.

Fransızca ve İngilizce biliyordu.

Ölümü

13 Eylül 1997 tarihinde vefat etti.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Yeni%20klas%C3%B6r/Cilt2.pdf Erişim: 28.12.2019
https://www.tbmm.gov.tr/yayinlar/hukumetler/hukumetler_cilt_3.pdf Erişim: 28.12.2019
https://www.devletarsivleri.gov.tr/varliklar/dosyalar/eskisiteden/yayinlar/genel-mudurluk-yayinlar/dunden_bugune_basbakanlik.pdf Erişim: 28.12.2019

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir