Çetin Ali Dönmez Kimdir? Bakan Yardımcısı, Nereli, Eşi

Çetin Ali Dönmez Kimdir? Bakan Yardımcısı, Nereli, Eşi

Çetin Ali Dönmez, bakan yardımcısı, endüstri mühendisi.

1967 yılında İstanbul’da doğmuştur.

Eğitim Hayatı

İstanbul Pertevniyal Lisesi’ni bitirmiştir. 1989 yılında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. 1992 yılında aynı üniversitede İşletme Bölümü’nde yüksek lisans, 2006 yılında ise doktora derecesi almıştır.

Çalışma Hayatı

İş hayatına, 1990 yılında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Hisse Senetleri Piyasası Müdürlüğü’nde uzman yardımcısı olarak başlamıştır. Hisse senedi alım satım işlemlerinin elektronik sisteme geçiş aşamasında tüm süreçlerde aktif olarak çalışmıştır.

Borsa İstanbul teknolojik dönüşüm projesi başta olmak üzere birçok projede iş analistliği, sistem tasarımcılığı, ekip yöneticiliği yapmıştır. Borsa’daki görevine piyasa danışmanlığı için kısa bir süre ara verdikten sonra Takasbank’ta yeni bir piyasanın kuruluş çalışmalarında analist ekip yöneticiliği görevinde bulunmuştur. Takasbank’taki görevinin ardından tekrar Borsa’ya dönmüştür. 2001 yılında Türkiye tarihinde ilk defa vadeli işlem ve opsiyon piyasasının açıldığı dönemde teknoloji projesi ekip lideri ve aynı zamanda piyasa operasyonlarından sorumlu müdür olarak görev yapmıştır.

Teknik çalışmalar dışında piyasa düzenlemeleri ve piyasa profesyonellerinin eğitimi konularında aktif görev almıştır. Türev piyasalar yöneticiliğinin ardından İMKB Risk Yönetim Müdürlüğü’nün kuruluşunda görev almıştır, 2006 – 2008 yılları arasında Risk Yönetim Müdürü olarak görev yapmıştır.

Nisan 2008 – Kasım 2012 tarihleri arasında Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası’nda Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevde bulunmuştur. Para ve sermaye piyasaları enstrümanlarını konu alan çeşitli makaleleri yayınlanmış, ayrıca muhtelif üniversitelerde ders ve seminerler vermiştir. 2013 – 2016 yılları arasında Borsa İstanbul’da Genel Müdür Yardımcısı olarak görev üstlenmiştir. Borsa İstanbul’daki görevinin ardından bir süre yönetim danışmanlığı yapmıştır.

Nisan 2017 – Temmuz 2018 tarihleri arasında İbn Haldun Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi İşletme Bölümü’nde Öğretim Görevlisi olarak çalışmıştır. 31 Temmuz 2018 tarihli ve 30495 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2018/48 sayılı Atama Kararı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevine atanmıştır.

Eşi ve Çocukları

Evli ve iki kız çocuk babasıdır.

Kaynakça

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/07/20180731M2.htm Erişim: 13. 04. 2023
https://www.sanayi.gov.tr/kurumsal/bakan-yardimcilari#cetin-ali-donmez Erişim: 13. 04. 2023
https://mezun.boun.edu.tr/tr/cetin-ali-donmez-borsa-istanbul-ye-baskan-yardimcisi-olarak-atanmistir Erişim: 13. 04. 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir