Efkan Ala Kimdir?

Efkan Ala Kimdir?

Efkan Ala, bakan, milletvekili, siyasetçi, devlet adamı.

21 Şubat 1965 tarihinde Erzurum Oltu’da doğdu.

Eğitim Hayatı

İlkokulu Oltu’ya bağlı Çanakpınar Köyü’nde okudu. Ortaokul ve lise öğrenimini Erzurum İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı. 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde “İktisat” alanında yüksek lisans yaptı.

Çalışma Hayatı

1988 yılında Sakarya Valiliği’nde kaymakam adayı olarak göreve başladı. Bolu Gölyaka ve Isparta Sütçüler’de Kaymakam Vekilliği yaptı. Yurtdışı stajı kapsamında bir yıl İngiltere’de eğitim gördü. Trabzon Dernekpazarı ve Ordu Kabataş Kaymakamlığı yaptı. Tunceli Vali Yardımcısı olarak görevde bulundu. 

1999 yılında İçişleri Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı Şube Müdürü olarak atandı. İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı olarak görev yaptı. 2001 – 2003 yılları arasında Turizm Bakanlığı’nda Turizm Eğitimi Genel Müdürlüğü ve Bakan Müşavirliği görevlerinde bulundu.

30 Ocak 2003 tarihinde Batman Valisi, 14 Eylül 2004 tarihinde Diyarbakır Valisi olarak atandı. 8 Eylül 2007 tarihinde Başbakanlık Müsteşarı oldu. Başbakanlık Müsteşarlığı görevini 25 Aralık 2013 tarihine kadar sürdürdü.

Siyasi Hayatı

Recep Tayyip Erdoğan’ın Kurmuş olduğu 61. Hükümet’te (III. Erdoğan Hükümeti) 25 Aralık 2013 tarihinde yapılan kabine değişikliğinde Muammer Güler’in yerine İçişleri Bakanı oldu. Ahmet Davutoğlu’nun 29 Ağustos 2014 tarihinde kurmuş olduğu 62. Hükümet’te (I. Davutoğlu Hükümeti) İçişleri Bakanlığı görevi devam ettirildi. İçişleri Bakanlığı görevini 7 Mart 2015 tarihine kadar sürdürdü. Bakanlık görevini Sebahattin Öztürk’e devretti.

7 Haziran 2015 (25. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde AK Parti Erzurum Milletvekili, 1 Kasım 2015 (26. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde ise AK Parti Bursa Milletvekili seçildi. Ahmet Davutoğlu’nun 24 Kasım 2015 tarihinde kurmuş olduğu 64. Hükümet’te (III. Davutoğlu Hükümeti) yeniden İçişleri Bakanlığı’na atandı. İçişleri Bakanlığı görevini Selami Altınok’tan devraldı.

Binali Yıldırım’ın 24 Mayıs 2016 tarihinde kurmuş olduğu 65. Hükümet’te yeniden İçişleri Bakanı olarak atandı. İçişleri Bakanlığı görevini, 31 Ağustos 2016 tarihine kadar sürdürdü. Bakanlık görevini, Süleyman Soylu’ya devretti.

24 Haziran 2018 (27. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde AK Parti Bursa Milletvekili seçildi.

Eşi ve Çocukları

Evli ve iki çocuk babasıdır.

İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.bilgi?p_donem=27&p_sicil=80072
http://www.akparti.org.tr/ak-kadro/hukumetler/64-hukumet/efkan-ala/
https://www.icisleri.gov.tr/icisleri-bakanligi-tarihcesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: