Emin Haluk Ayhan Kimdir? Nereli, Kaç Yaşında, Eşi, TBMM

Emin Haluk Ayhan Kimdir? Nereli, Kaç Yaşında, Eşi, TBMM

Emin Haluk Ayhan, milletvekili, devlet adamı, ekonomist.

14 Kasım 1957 tarihinde Denizli Güney’de doğmuştur.

Eğitim Hayatı

Ege Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun olmuştur. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde yüksek lisans yapmıştır. York Üniversitesi’nde “Ekonomi ve Sağlık Ekonomisi”, Colorado Ekonomi Enstitüsü’nde “İnsan Kaynakları ve Risk Yönetimi”, New York College of Insurance’ta “Hayat ve Sağlık Sigortası” eğitimleri almıştır. İngilizce bilmektedir.

Çalışma Hayatı

Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) Planlama Uzmanı olarak kamu maliyesi, ödemeler dengesi, tarımsal destekleme alanlarında çalışmıştır. Özelleştirme İdaresinde Daire Başkanlığı; Şeker Kurulu, Türk Akreditasyon Kurulu, Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ, Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ, İGEME Yönetim Kurulu Üyeliği; İGEME Genel Sekreterliği, Dış Ticaret Müsteşar Yardımcılığı ve Başbakanlık Konut Müsteşarlığı görevlerinde bulunmuştur.

Siyasi Hayatı

22 Temmuz 2007 (23. Dönem), 12 Haziran 2011 (24. Dönem), 7 Haziran 2015 (25. Dönem) ve 1 Kasım 2015 (26. Dönem) tarihlerinde yapılan genel seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi Denizli Milletvekili seçilmiştir. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyeliği, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyeliği yapmıştır.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Danışmanlığı, Genel Sekreter Yardımcılığı ve Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulunmuştur.

Eşi ve Çocukları

Emin Haluk Ayhan, evli ve iki çocuk babasıdır.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Yeni%20klas%C3%B6r/Cilt3.pdf Erişim: 12. 08. 2021
https://www.tbmm.gov.tr/ Erişim: 12. 08. 2021
https://mhp.org.tr/htmldocs/tbmm_mv/milletvekili/24/index.html Erişim: 12. 08. 2021
https://twitter.com/eminhalukayhan Erişim: 12. 08. 2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: