Emine Beyza Üstün Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi

Emine Beyza Üstün Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi

Emine Beyza Üstün, milletvekili, mühendis, öğretim üyesi.

28 Ekim 1957 yılında Eskişehir’de doğmuştur.

Eğitim Hayatı

Anadolu Üniversitesi İnşaat Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. Boğaziçi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Çevre Mühendisliği Bölümü’nde yüksek lisans, Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nde doktora yapmıştır.

Çalışma Hayatı

1982 yılında araştırmacı olarak göreve başladığı Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nde 2015 genel seçimlerine kadar öğretim üyesi olarak çalışmıştır. 2000 – 2009 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü’nde görevlendirme ders vermiştir.

Araştırmalarını su havzalarının kirlilikten etkilenmesi, kirliliğin sucul sistemde ve canlılarda yarattığı etkiler, su havzalarının korunması, su havzalarında yaşayan çevresel farkındalıklar, endüstriyel atık ve kontrolü konularında yürütmüştür. 2000 yılından beri farklı disiplinlerden araştırmacılarla birlikte yürüttüğü çalışmalarının hedefi Küçükçekmece Lagününün ve havzasının doğal olarak korunması konusu olmuştur. Suyun ve su havzalarının ticarileştirilmesine karşı Anadolu’da yürütülen mücadelelerin içinde yer almıştır.

Suyun Ticarileşmesine Hayır Platformu, Onurumuzu Savunuyoruz Hareketi, Akademi Susmayacak ve Üniversitesi Dayanışma Platformu, Halkların Demokratik Kongresi, Sosyal Araştırmacılar Vakfı, Öğretim Üyeleri Derneği ve Eğitim-Sen üyeliklerinde bulunmuştur.

Siyasi Hayatı

7 Haziran 2015 (25. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde HDP İstanbul Milletvekili seçilmiştir.

Eşi ve Çocukları

Emine Beyza Üstün, bir çocuk annesidir.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/milletvekili/milletvekilidetay?donemKod=25&sicil=jGDJdp/uRmg= Erişim: 05. 01. 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir