Emine Nur Günay Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Emine Nur Günay Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Emine Nur Günay, milletvekili, ekonomist, öğretim üyesi.

13 Ağustos 1962 tarihinde Eskişehir’de doğmuştur.

Eğitim Hayatı

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun olmuştur. Aynı üniversitede yüksek lisans yapmıştır. Amerika Vanderbilt Üniversitesi’nde “Ekonomi” alanında yüksek lisans ve doktora dereceleri almıştır. 2006 yılında “doçent”, 2013 yılında “profesör” unvanı almıştır. Çok iyi düzeyde İngilizce bilmektedir.

Çalışma Hayatı

1995 yılında Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü Öğretim Üyesi olarak göreve başlamıştır. Bu görevini 2015 yılına kadar devam ettirmiştir. Başbakan Ekonomi Başdanışmanlığı, Boğaziçi Üniversitesi İnovasyon ve Rekabet Odaklı Kalkınma Çalışmaları Araştırma Merkezi Kurucu Müdürlüğü, TÜBİTAK Sosyal Bilimler GYK Üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı Sosyo – Ekonomik ve Beşeri Bilimler Ülke Delegesi olmuştur. Yurt dışında akademik dergilerde yayınlanmış çok sayıda makale ve kitap bölümleri bulunmaktadır.

Siyasi Hayatı

1 Kasım 2015 (26. Dönem) ve 24 Haziran 2018 (27. Dönem) tarihlerinde yapılan genel seçimlerde AK Parti Eskişehir Milletvekili seçilmiştir. AK Parti Genel Merkez Ekonomi İşleri Başkan Yardımcısı, AK Parti Genel Merkez Sosyal Politikalar Başkan Yardımcısı olarak görevler üstlenmiştir.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Divan Üyeliği, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Üyesi olarak görevlerde bulunmuştur. TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Eşi ve Çocukları

Evli ve iki çocuk annesidir.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/milletvekili/milletvekilidetay?donemKod=27&sicil=7G5HkdnsevM= Erişim: 09. 11. 2022
https://www.akparti.org.tr/ak-kadro/milletvekilleri/27-donem/eskisehir/emine-nur-gunay/ Erişim: 09. 11. 2022
https://eminenurgunay.com.tr/Biyografi Erişim: 09. 11. 2022
https://twitter.com/EmineNurGunay Erişim: 09. 11. 2022
https://www.facebook.com/EmineNurGunay/ Erişim: 09. 11. 2022

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir