Emine Sare Aydın Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Emine Sare Aydın Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Emine Sare Aydın (Emine Sare Aydın Yılmaz), milletvekili, öğretim üyesi (Doç. Dr.).

1975 yılında Zonguldak’ta doğmuştur. Aslen Bayburtludur.

Eğitim Hayatı

İstanbul Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olmuştur. ABD Indianapolis Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde ön lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Purdue Üniversitesi’nde başladığı doktora eğitimini Yeditepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde bitirmiştir. İyi düzeyde İngilizce ve Almanca bilmektedir.

Çalışma Hayatı

İstanbul Ticaret Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Bölümü Öğretim Üyeliği, İTİCÜ AB Uygulama ve Araştırma Merkezi Koordinatörlüğü, İTİCÜ Kadın ve Aile Uygulama ve Araştırma Merkezi Kurucu Müdürü olarak görevlerde bulunmuştur. Türkiye – AB ilişkileri, milliyetçilik, kimlik, göç ve kadın politikaları alanında akademik çalışmalar yapmıştır.

Dubai İslam Bankası Türkiye Temsilcilik Ofisi’nde görevde bulunmuştur. İBB’nin kurmakta olduğu AB Müdürlüğü’nün çalışmalarında yer almıştır. 2010 yılında İstanbul Avrupa Kültür Başkenti AB Müşavirliği görevi kapsamında kıdemli program yürütücülüğü yapmıştır. 2013 yılında kuruculuğunu yaptığı Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) ve KADEM Vakfı Kurucu Genel Başkanı olmuştur. 2 dönem başkanlığını yürütmüştür. Demokrasi Çalışmaları Grubu, İstanbul AB Platformu, Türkiye Demokrasi Çalışmaları Platformu ve mevcutta Türkiye Delegasyonu Başkanlığı’nı yürüttüğü W20’nin (Kadın-20) öncüleri arasında yer almıştır.

Uluslararası Göç ve Mülteciler Derneği’ni (İMRA) kurmuş ve başkanlık görevini üstlenmiştir. Çalışmalarında göç ve kalkınma ilişkisi üzerine yoğunlaşmıştır. Ayrıca, G20’nin alt komitesi olan W20’nin (Kadın-20) Türkiye Delegasyon Başkanlığı’nı yürütmektedir.

Siyasi Hayatı

Siyasete, 2006 yılında AK Parti Kadın Kolları Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi olarak başlamıştır. AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyeliği yapmıştır.

24 Haziran 2018 (27. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde AK Parti İstanbul Milletvekili seçilmiştir. TBMM Kâtip Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Eşi ve Çocukları

Bir çocuk annesidir.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/milletvekili/milletvekilidetay?donemKod=27&sicil=5+DeBRdCSS8= Erişim: 02. 01. 2023
https://www.akparti.org.tr/ak-kadro/milletvekilleri/27-donem/istanbul?17033/Emine-Sare-AYDIN Erişim: 02. 01. 2023
https://www.instagram.com/e.sare.aydin/ Erişim: 02. 01. 2023
https://twitter.com/ESAREA Erişim: 02. 01. 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir