Enis Tütüncü Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Enis Tütüncü Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Enis Tütüncü, milletvekili, ekonomist, plancı, yazar.

16 Ağustos 1943 tarihinde Tekirdağ Malkara’da doğmuştur.

Eğitim Hayatı

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun olmuştur. İngiltere Manchester Üniversitesi’nde “Ekonomik Kalkınma” konusunda yüksek lisans yapmıştır. ABD’de Dünya Bankası Ekonomik Kalkınma Enstitüsü’nde “Ulusal Ekonomi Yönetimi” seminerlerine katılmıştır. İngilizce bilmektedir.

Çalışma Hayatı

Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) Uzmanı, OECD – Paris, SOPEMİ Uzmanlar Komitesi Üyesi, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Çalışma Turu (Pakistan, Endonezya, Güney Kore) Raportörü ve Başbakanlık Özel Danışmanı olarak görevler yapmıştır.

Türkiye İş Bankası ile Türkiye Sınai Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu Üyeliği görevde bulunmuştur. Planlama alanında tez, inceleme ve makaleleri yayınlanmıştır.

Siyasi Hayatı

Sosyal Demokrasi Partisi (SODEP) Kurucu Üyeliği yapmıştır. 29 Kasım 1987 (18. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Sosyaldemokrat Halkçı Parti’den (SHP), 3 Kasım 2002 (22. Dönem) ve 22 Temmuz 2007 (23. Dönem) tarihlerinde yapılan genel seçimlerde ise Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) Tekirdağ Milletvekili seçilmiştir. Dünya Parlamentolararası Birlik Türk Grubu ve NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyesi olarak görevde bulunmuştur.

Eşi ve Çocukları

Enis Tütüncü, evli ve bir çocuk babasıdır.

Kaynakça

https://www5.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Cilt1-4.pdf Erişim: 30. 11. 2022
https://www.tbmm.gov.tr/milletvekili/milletvekilidetay?donemKod=23&sicil=y78AvHUcADs= Erişim: 30. 11. 2022
https://twitter.com/tutuncuenis Erişim: 30. 11. 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: