Ercan Candan Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Ercan Candan Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Ercan Candan, milletvekili, öğretim üyesi.

6 Mart 1967 tarihinde Zonguldak Karadeniz Ereğli’de doğmuştur.

Eğitim Hayatı

İlk ve ortaöğrenimini Karadeniz Ereğli’de tamamlamıştır. 1988 yılında Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Metalürji Bölümü’nden mezun olmuştur. İngiltere’de University of Sheffield Mühendislik Fakültesi’nde yüksek lisans ve doktora yapmıştır. Çok iyi düzeyde İngilizce bilmektedir. 2000 yılında “doçent”, 2006 yılında ise “profesör” unvanı almıştır.

Çalışma Hayatı

Anabilim Dalı Başkanlığı, Bölüm Başkanlığı, Dekan Vekilliği ve Rektör Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. Bilecik Üniversitesi Makine ve İmalat Mühendisliği Bölümü’nde Öğretim Üyesi olarak görev yapmıştır. Aynı üniversitede Rektör Yardımcılığı görevini yürütmüştür. Necmettin Erbakan Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Malzeme Anabilim Dalı’nda Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır.

1999 yılında Cambridge Autobiography tarafından hazırlanan “20. Yüzyılın Başarılı İnsanları” kitabında yer almıştır. Karadeniz Ereğli, Zonguldak ve Karabük’te düzenlenen Demir Çelik Kongrelerinin Yürütücü Üyeliği’ni yapmıştır.

Siyasi Hayatı

12 Haziran 2011 (24. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde AK Parti Zonguldak Milletvekili seçilmiştir. Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi, Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Sözcülüğü, Türkiye–Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Üyeliği, Asya Parlamenter Asamblesi Komisyonu Üyeliği ve Türkiye–Gambiya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

Eşi ve Çocukları

Evli ve üç çocuk babasıdır.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/Milletvekilleri/MilletvekiliDetay?donemKod=24&sicil=wE120ixth50= Erişim: 28. 10. 2021
https://www.akparti.org.tr/ak-kadro/milletvekilleri/24-donem/zonguldak/ercan-candan/ Erişim: 28. 10. 2021
https://www.erbakan.edu.tr/personel/11496/ercan-candan Erişim: 28. 10. 2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: