Erdal İnönü Kimdir?

Erdal İnönü Kimdir?

Erdal İnönü, bakan, milletvekili, siyasetçi, devlet adamı, öğretim üyesi, fizikçi.

6 Haziran 1926 tarihinde Ankara’da doğdu. Babası Mustafa İsmet İnönü, annesi Mevhide İnönü’dür. 2. Cumhurbaşkanı Mustafa İsmet İnönü’nün üçüncü çocuğudur.

Eğitim Hayatı

İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da okudu. 1943 yılında Gazi Lisesi’nden mezun oldu. 1947 yılında Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik – Matematik Bölümü’nü bitirdi. Kaliforniya Üniversitesi Teknoloji Enstitüsü’nde yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamladı.

Çalışma Hayatı

1952 yılında Türkiye’ye döndü. Ankara Üniversitesi’nde fizik asistanı olarak göreve başladı. 1955 yılında Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nde doçent oldu. 1960 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) profesör olarak göreve başladı.

1960 – 1964 yılları arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Teorik Fizik Bölüm Başkanlığı yaptı. 1965 – 1968 yılları arasında Edebiyat Fakültesi Dekanı, 1970 yılında ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektörü olarak görevde bulundu. 1974 yılında Boğaziçi Üniversitesi’ne atandı. Boğaziçi Üniversitesi’nde Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlığı yaptı.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Temel Bilimler Araştırma Enstitüsü Kurucu Müdürü, UNESCO Yürütme Kurulu Üyesi olarak görevlerde bulundu. Erdal İnönü, 2004 yılında fizik alanında yapmış olduğu çalışmalardan dolayı Wigner Madalyası’nı aldı. Fizik alanında çok sayıda bilimsel çalışmaya imza attı.

Siyasi Hayatı

6 Haziran 1983 yılında Sosyal Demokrasi Parti (SODEP) Kurucu Üyesi ve ilk Genel Başkanı olarak siyasete başladı. 3 Kasım 1985 tarihinde Sosyal Demokrasi Partisi ile Halkçı Parti’nin (HP) birleşmesi ile kurulan Sosyaldemokrat Halkçı Parti’nin (SHP) Genel Başkanı seçildi. Bu görevini 1993 yılına kadar sürdürdü.

28 Eylül 1986 (17. Dönem) (Ara seçim), 29 Kasım 1987 (18. Dönem) ve 20 Ekim 1991 (19. Dönem) tarihlerinde yapılan seçimlerde Sosyaldemokrat Halkçı Parti İzmir Milletvekili seçildi.

Süleyman Demirel’in 20 Kasım 1991 tarihinde kurmuş olduğu 49. Hükümet’te (VII. Demirel Hükümeti) ve Tansu Çiller’in 25 Haziran 1993 tarihinde kurmuş olduğu 50. Hükümet’te (I. Çiller Hükümeti), Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı olarak görev yaptı. 50. Hükümet’te 27 Mart 1995 tarihinde yapılan kabine değişikliğinde Murat Karayalçın’ın yerine Dışişleri Bakanı olarak atandı.

Eşi ve Çocukları

Evli.

İngilizce ve Fransızca biliyordu.

Ölümü

31 Ekim 2007 yılında kan kanserinden yaşamını yitirdi. 4 Kasım 2007 tarihinde Teşvikiye Cami’sinde kılınan cenaze namazının ardından İstanbul’da Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Yeni%20klas%C3%B6r/Cilt3.pdfErişim: 17.10.2019
https://www.tbmm.gov.tr/yayinlar/hukumetler/hukumetler_cilt_8.pdf
http://www.mfa.gov.tr/sayin-erdal-inonu_nun-ozgecmisi-mart-1995.tr.mfa Erişim: 17.10.2019
http://www.yazhocam.com/kampus/odtuden-gecenler/odtuden-gecenler-erdal-inonu/ Erişim: 17.10.2019
http://www.tuba.gov.tr/upload/files/Prof_%20Dr_%20Erdal%20%C4%B0n%C3%B6n%C3%BC.pdf Erişim: 17.10.2019
http://www.emo.org.tr/ekler/abeb9b0fc389628_ek.pdf?dergi=493 Erişim: 17.10.2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: