Erman Ilıcak Kimdir? Eşi, Çocukları, Hayatı, Biyografisi

Erman Ilıcak Kimdir? Eşi, Çocukları, Hayatı, Biyografisi

Erman Ilıcak, Rönesans Holding Başkanı, iş adamı, yatırımcı, TED Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesi, TED Ankara Kolejliler Spor Kulübü Başkanı ve TÜSİAD üyesidir.

3 Ekim 1967 yılında Malatya’da dünyaya geldi. Avukatlık yapan babasının adı Bekir Ilıcak, annesi ise Ayşe Ilıcak’tır. İpek ve Bahar adında iki kız kardeşi vardır. Henüz 2 yaşındayken Ankara’ya taşınmışlardır.

Eğitim Hayatı

TED Ankara Koleji’nden mezun olan Ilıcak, ODTÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nü kazandı. 1990 yılında üniversite mezunu oldu.

Viyana Ekonomi Üniversitesi ve Minnesota Üniversitesi tarafından düzenlenen MBA programına katıldı. 2002 yılında bitiren Ilıcak, Paris’teki International School of Management’ta işletme doktorası yaptı. 2011 yılında doktorasını tamamladı.

İş Hayatı

İngilizce ve Rusça olmak üzere 2 dil bilen Erman Ilıcak, 24 yaşında çalışma hayatına başladı. İş işine Şarık Tara’nın başkanı olduğu ENKA’da başladı. Burada şirketin Rusya operasyonlarında mühendis olarak görev aldı.

Annesi ilk önce Rusya’ya gitmesini istemedi. Bunun için psikolog olan üst komşusu ile oğlunu görüştürüp engellemeye çalıştı. Erman Ilıcak, komşusunu ikna etmesi ile hayatında önemli bir adımı atmış oldu. Erman Ilıcak, Şarık Tara’dan izin alarak kendi şirketi olan Rönesans Holding’i 1993 yılında St. Petersburg’ta kurdu. Ilıcak, Tara için şunları söyledi:

“Şarık Bey’e çok büyük saygım var. Enka’da yetiştim. Çok iyi bir firmadır. 1992’de gittim Rusya’ya. Oligarklar yeni yeni ortaya çıkıyordu. Çok fırsatlar vardı. Tara’dan şirketimi kurmak için izin istediğimde çok anlayışlı davrandı. ‘Aksilikler olursa geriye dönersin’ dedi. Öyle ayrıldık ve başardık.”

İlk başta tadilat işleri ile başlatılan şirkete gazete ilanı ile eleman aldı. Daha sonra tecrübeli çalışanlar alan şirket gün geçtikçe büyümeye ve en iyilerin arasına girmeye başladı.

2001 yılında Gayrimenkul geliştirme sektörüne adım attı.  Rusya’da önemli faaliyetlerde bulunan Ilıcak, 2004 yılında ise Türkiye’deki ilk projesini gerçekleştirdi. Şirketin yatırım için olan proje Ankara’daki Optimum AVM’si oldu. 2006 yılında ise hizmete açıldı.

Uluslar arası En İyi 225 Müteahhit arasında

13 yıllık çalışma sonucunda “Uluslar arası En İyi 225 Müteahhit” arasına girdi (2006).  2007 yılında ise Rusya’nın en büyük ikinci müteahhiti oldu.

Yeni sektörlerinin arasına 2007 yılında enerjiyi ekledi. 2008 yılında Rönesans MEA (Ortadoğu & Afrika) kuruldu. Bu yıl ilk altyapı projesi olan Sochi Uluslararası Havaalanı da hayata geçirildi.

2009 yılında merkezi Viyana olan halka açık inşaat şirketi PORR AG ile hissedarlık anlaşması imzalandı. 2007 yılında adım atılan Enerji sektörünün ilk projesi “Yalnızca Hidroelektrik Santrali” 2009 yılında faaliyete geçti.

Tüm kurumsal sosyal sorumluluk projelerin tek bir yerde toplanması amacıyla 2009 yılında Rönesans Eğitim Vakfı (REV) kuruldu.

2011 yılında Rönesans Endüstri Tesisleri kuruldu.  

2012 yılında faaliyete başlayan Rönesans Sağlık Yatırım A.Ş. tarafından Adana, Yozgat, Elazığ, Bursa şehir hastaneleri inşa edildi.

2013 yılında Şanlıurfa, Kahramanmaraş ve Samsun Piazza AVM’leri ile Renaissance Pravda açıldı.

İsviçre Alplerin’deki Gotthard Projesi 2014 yılında üstlenen Rönesans Holding, 2016 yılında bu inşayı tamamladı.

2014’te TED Rönesans Koleji, 2015’de REV Akademi Projesi, Evrim Kulesi (246 metre ve Avrupa’nın en yüksek gökdelenlerinden biri), Rönesans Tower tamamlandı.

Erman Ilıcak, 2015 yılında Eurapalia Uluslararası Sanat Festivali’nde Türkiye’nin Genel Komiseri olarak seçildi.  

Türkiye, Rusya, İsveç, İsviçre, Fillandiya,  Almanya, Hollanda, Belarus, Kazakistan, Türkmenistan, Avusturya, Azerbaycan, Libya, Irak, Gabon, Nijerya, Katar ve Suudi Arabistan’a kadar yayılan şirket dünyanın en iyileri arasına girmeyi başardı.

2018 yılında Rönesans İnşaat, dünyanın en büyük 250 uluslararası müteahhitlerin yer aldığı ENR listesinde 36’ncı, Avrupa’daise 9’uncu oldu.  

Eşi ve Çocukları

2000 yılında Jale Ilıcak ile hayatını birleştiren Erman Ilıcak’ın 3 çocuğu vardır.

Forbes Türkiye Sıralaması

 

Yıllar Forbes Türkiye Sıralaması Net Serveti
2015 7 2,2 milyar dolar
2016 5 2 milyar dolar
2017 5 2.3 milyar dolar
2018 2 4 milyar dolar
2019 1 3.8 milyar dolar

Rönesans Holding’in sitesi için tıklayınız.

Kaynakça

https://www.haberler.com/erman-ilicak/biyografisi/
https://ronesans.com/biz-kimiz/hikayemiz/
https://www.haberturk.com/erman-ilicak-kimdir-2019-turkiye-nin-en-zengin-adami-erman-ilicak-in-hayati-2389384
https://www.yeniakit.com.tr/kimdir/Erman_Il%C4%B1cak
https://www.gonder.org.tr/?p=412

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir