Ethem Tolga Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Ethem Tolga Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Ethem Tolga, milletvekili, rektör, öğretim üyesi.

9 Ocak 1950 tarihinde Aksaray’da doğmuştur.

Eğitim Hayatı

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Makine Fakültesi Sanayi Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. 1975 yılında yüksek lisans, 1979 yılında doktora yapmıştır. İTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde 1984 yılında “doçent”, 1990 yılında ise “profesör” unvanı almıştır. Çok iyi düzeyde Fransızca ve İngilizce bilmektedir.

Çalışma Hayatı

Galatasaray Üniversitesi’nin kurucuları arasında yer almış ve Rektörü olarak görev yapmıştır. İTÜ İşletme Fakültesi Dekan Yardımcısı, İTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü Endüstri Mühendisliği Anabilim Dalı Başkanı, Galatasaray Eğitim ve Öğretim Kurumları Mühendislik ve Teknoloji Yüksekokulu Müdürü, Galatasaray Üniversitesi Mühendislik ve Teknoloji Fakültesi Dekanı, Galatasaray Lisesi Müdürü, Galatasaray Üniversitesi Rektör Yardımcısı olarak görevlerde bulunmuştur.

Üniversitelerarası Kurul Üyeliği ve YÖK Genel Kurulu Üyeliği görevlerini yürütmüştür. 2011 yılında Fransa tarafından Türk – Fransız ilişkilerinin geliştirilmesinde yaptığı katkılar, Galatasaray Üniversitesi’nde yaptığı reformlar nedeniyle Legion Dhonneur Devlet Nişanı ile onurlandırılmıştır. TÜBİTAK Bilim Kurulu Üyeliği ve Yunus Emre Vakfı Mütevelli Kurulu Üyeliği yapmıştır.

Siyasi Hayatı

7 Haziran 2015 (25. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde AK Parti İstanbul Milletvekili seçilmiştir.

Eşi ve Çocukları

Ethem Tolga, evli ve iki çocuk babasıdır.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/milletvekili/milletvekilidetay?donemKod=25&sicil=j+bhbo1wWyE= Erişim: 02. 01. 2023
https://twitter.com/profethemtolga Erişim: 02. 01. 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir