Eyyüp Sanay Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Eyyüp Sanay Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Eyyüp Sanay, milletvekili, öğretim üyesi (Prof. Dr.), yazar.

1942 yılında Ankara Kızılcahamam’da (Otacı) doğmuştur.

Eğitim Hayatı

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde lisans ve doktora yapmıştır. Almanca, Arapça ve İngilizce öğrenmiştir.

Çalışma Hayatı

GÜRİŞ Kolektif Şirketi Muhasebe Yardımcısı, HAKSES Mecmuası Yayıncısı, Burdur, Ankara İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmeni, Ankara Yenimahalle Mustafa Kemal Lisesi Öğretmeni ve Müdür Yardımcısı, Berlin Başkonsolosluğu Çalışma Ataşesi, Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Hizmetler Dairesi Uzmanı olarak görevler yapmıştır.

Türkiye İlahiyat Fakültesi ve İslam Enstitüleri Federasyonu Kurucu Üyesi ve Genel Başkanı, İsviçre Türk – İslam Kültür Derneği Kurucu Üyesi, Öğretmenler Vakfı Kurucu ve İcra Kurulu Üyesi, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi Genel Başkanı, Türkiye İlim ve Edebiyat Eserleri Sahipleri Meslek Birliği Üyesi olarak görevler yürütmüştür.

Kızılcahamam – Çamlıdere Eğitim ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı Kurucu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı, Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Bölüm Başkanı, Yüksekokul Müdür Yardımcısı, Zürih Radyosu Program Yapımcısı, Türkiye’nin Sesi Radyosu Program Koordinatörü olarak görevlerde bulunmuştur.

Siyasi Hayatı

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kurucu Üyeliği yapmıştır. 18 Nisan 1999 (21. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Fazilet Partisi’nden (FP), 3 Kasım 2002 (22. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde ise AK Parti’den Ankara Milletvekili seçilmiştir. Parlamentolararası Birlik (PAB) Türk Grubu Üyeliği görevinde bulunmuştur.

Eşi ve Çocukları

Eyyüp Sanay, evli ve beş çocuk babasıdır.

Kaynakça

https://www5.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Cilt1-4.pdf Erişim: 09. 01. 2023
https://www.tbmm.gov.tr/milletvekili/milletvekilidetay?donemKod=22&sicil=x+S05+x63VQ= Erişim: 09. 01. 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir