Faruk Nafiz Özak Kimdir?

Faruk Nafiz Özak Kimdir?

Faruk Nafiz Özak, bakan, milletvekili, siyasetçi, mühendis, futbolcu.

19 Nisan 1946 tarihinde Trabzon’da doğdu.

Eğitim Hayatı

Trabzon Lisesi’nden mezun oldu. Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü’nü kazandı. Ankara’da bir yıl okudu. İstanbul Teknik Üniversitesi’ne, daha sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne yatay geçiş yaptı. 1970 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden yüksek mühendis olarak mezun oldu.

Futbol Hayatı

Futbola 1958 yılında Trabzon İdman Ocağı’nda başladı. İspanya’da yapılan üniversitelerarası futbol şampiyonasında milli formayı giydi.

1967 yılında kurulan, Trabzonspor’un ilk profesyonel oyuncularından biri oldu. 2 yıl Trabzonspor’da futbol oynadıktan sonra, 3 yıl Sebat Gençlik’te, 1 yıl Rizespor’da top koşturdu. 1973 – 1974 sezonunda yeniden Trabzonspor’a döndü. O yıl Trabzonspor “2. Lig Şampiyonu” olarak 1. Lige yükseldi.

Futbol oynadığı tüm kulüplerde takım kaptanı olarak görev yaptı. 1975 – 1976 sezonunda Trabzonspor’un 1. Ligdeki ilk şampiyonluğunda az sayıda maçta görev aldı. Sezon sonunda futbolu bıraktı.

Trabzonspor Kulübü Yönetim Kurulu’nda Asbaşkan ve Başkan olarak görevlerde bulundu. Hürriyet Gazetesi’nde spor yazarlığı yaptı. YAPISUN A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Çok sayıda sosyal projeye öncülük etti. Sivil toplum kuruluşlarında görev aldı.

Siyasi Hayatı

3 Kasım 2002 (22. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde AK Parti Trabzon Milletvekili seçildi. Recep Tayyip Erdoğan’ın kurmuş olduğu 59. Hükümet’te (I. Erdoğan Hükümeti) 2 Haziran 2005 tarihinde Bayındırlık ve İskân Bakanı oldu. Bakanlık görevini Zeki Ergezen’den devraldı.

22 Temmuz 2007 (23. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde yeniden AK Parti Trabzon Milletvekili seçildi. Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ağustos 2007 tarihinde kurmuş olduğu 60. Hükümet’te (II. Erdoğan Hükümeti) Bayındırlık ve İskân Bakanlığı görevi devam ettirildi. 1 Mayıs 2009 tarihine kadar Bayındırlık ve İskân Bakanlığı görevini sürdürdü. Bakanlık görevini Mustafa Demir’e devretti.

Faruk Nafız Özak, 60. Hükümet’te 1 Mayıs 2009 tarihinde, Gençlik ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı oldu. Bakanlık görevini Murat Başesgioğlu’ndan devraldı. 6 Temmuz 2011 tarihine kadar Gençlik ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı görevini sürdürdü. Bakanlık görevini Suat Kılıç’a devretti.

12 Haziran 2011 (24. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde üçüncü defa AK Parti Trabzon Milletvekili seçildi.

Eşi ve Çocukları

Evli ve iki çocuk babasıdır.

İngilizce bilmektedir.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.bilgi?p_donem=22&p_sicil=6294
https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tutanak_erisim.BakanlarKuruluAd
https://www.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Yeni%20klasör/Cilt3.pdf
http://www.akparti.org.tr/ak-kadro/hukumetler/59-hukumet/faruk-nafiz-ozak/
http://www.faruknafizozak.com.tr/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: