Faruk Özlü Kimdir?

Faruk Özlü Kimdir?

Faruk Özlü, bakan, milletvekili, devlet adamı, siyasetçi, mühendis.

19 Kasım 1962 tarihinde Düzce’de doğdu.

Eğitim Hayatı

Düzce Lisesi’nden mezun oldu. Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde yüksek lisans ve doktora yaptı. İspanya’da “Proje ve Mühendislik”, Harvard Üniversitesi’nde “Üst Düzey Yönetici” eğitimi aldı.

Çalışma Hayatı

1987 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Anabilim Dalı’nda Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1990 yılında Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nda Makine Mühendisi olarak görev aldı.  Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nda Uzman, Proje Müdürü, Daire Başkanı, Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nda yürütülen önemli projelerde görev aldı. TAI – TUTŞAŞ, HEAŞ, Teknopark İstanbul ve STM şirketlerinde yönetim kurulu üyeliği ve yönetim kurulu başkanlığı görevlerinde bulundu.

Siyasi Hayatı

7 Haziran 2015 (25. Dönem) ve 1 Kasım 2015 (26. Dönem)  tarihlerinde yapılan genel seçimlerde AK Parti Düzce Milletvekili seçildi. Binali Yıldırım’ın 24 Mayıs 2016 tarihinde kurmuş olduğu 65. Hükümet’te Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı oldu. Bakanlık görevini Fikri Işık’tan devraldı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı görevini 10 Temmuz 2018 tarihine kadar sürdürdü. Bakanlık görevini yeni Bakan Mustafa Varank’a devretti.

Eşi ve Çocukları

Özlü, Onur Hanım ile evlendi. İki çocuğu bulunmaktadır.

İyi düzeyde İngilizce bilmektedir.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.bilgi?p_donem=26&p_sicil=7164
http://www.akparti.org.tr/ak-kadro/hukumetler/65-hukumet/dr-faruk-ozlu/
https://www.sanayi.gov.tr/ministers.html?lang=tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir