Fatih Dönmez Kimdir?

Fatih Dönmez Kimdir?

Fatih Dönmez, bakan, devlet adamı, siyasetçi.

1965 yılında Bilecik’te doğdu.

Eğitim Hayatı

İlk ve ortaöğrenimini İstanbul’da tamamladı. 1987 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik – Elektronik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 2005 yılında e-MBA (Master of Business Administration) sertifika programını tamamladı.

İş Hayatı

İş yaşamına NETAŞ’ta AR-GE mühendisi olarak başladı. Yıllarca enerji ve telekomünikasyon firmalarında değişik kademelerde yöneticilik yaptı. 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İGDAŞ’ta Etüt ve Proje Müdürlüğü, Genel Müdür Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. 2002 yılından İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinin yönetim kurullarında başkan ve üye olarak görevde bulundu. Türkiye Elektrik Sanayi Birliği’nin (TESAB) kurucuları arasında yer aldı ve yönetim kurulu üyeliği yaptı.

Enerji Piyasası Çalışmaları

4 Ocak 2008 tarihinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Kurul Üyeliğine atandı. Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği’nin (ERRA) strateji raporunun hazırlanmasına öncülük ederek, arz güvenliği komitelerinde görev aldı.

Enerji sektöründe birçok yazı ve rapora imza attı. Arz güvenliği, enerji yoksulluğu, doğal gaz projeksiyonları, enerji sektöründe AR-GE, stratejik planlama, performans yönetimi, fizibilite hazırlama, organizasyon geliştirme ve şirketlerin AB’ye uyumu gibi konularda çalışmalar yaptı.

24 Aralık 2015 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarlığı’na atandı. Enerji Piyasaları İşletme Anonim Şirketi (EPİAŞ) Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP) Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevlerini yürüttü.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi İlk Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 9 Temmuz 2018 tarihinde kurmuş olduğu Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ne (2018/1 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı) Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak atandı. Fatih Dönmez, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile atanan ilk Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı oldu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevini Berat Albayrak’tan devraldı.

Eşi ve Çocukları

Zeynep Hanım ile evlendi. Üç çocuk babasıdır.

İngilizce bilmektedir.

Kaynakça

https://www.tccb.gov.tr/kabine/enerji-ve-tabii-kaynaklar-bakani Erişim: 13.10.2019
https://www.enerji.gov.tr/tr-TR/Sayfalar/Biyografi Erişim: 13.10.2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: