Fazilet Dağcı Çığlık Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi

Fazilet Dağcı Çığlık Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi

Fazilet Dağcı Çığlık, milletvekili, büyükelçi, bilgisayar mühendisi.

1973 yılında Erzurum İspir’de doğmuştur.

Eğitim Hayatı

İlk ve ortaöğrenimini İsviçre Zürih’te tamamlamıştır. Zürich Winterthur Teknik Üniversitesi (Zurich University of Applied Sciences) Bilgisayar ve İletişim Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. Almanca, Fransızca, İngilizce ve İtalyanca bilmektedir.

Çalışma Hayatı

İsviçre Winterthur Sigortası IT Bölümü’nde (enformasyon/teknoloji), Zürich Hava Limanı Stratejik Bilgi İşlem Proje Yönetimi’nde ve Zürich Kanton Bankası’nda çalışmıştır. Zürich Dietikon Belediyesi ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarında Türk vatandaşlarının haklarına yönelik danışmanlık yapmıştır. İsviçre Erzurumlular Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulunmuştur. Lüksemburg Büyükelçisi olarak görev yapmaktadır.

Siyasi Hayatı

22 Temmuz 2007 (23. Dönem) ve 12 Haziran 2011 (24. Dönem) tarihlerinde yapılan genel seçimlerde AK Parti Erzurum Milletvekili seçilmiştir. AK Parti MKYK Üyeliği, Seçimişleri Başkan Yardımcılığı, Dış İlişkiler Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlenmiştir.

Türkiye – AB Karma Parlamento Komisyonu Sözcülüğü, TBMM Türkiye – İsviçre Dostluk Grubu Kurucu Başkanlığı, Parlamentolararası Birlik Türk Grubu Başkanlığı, Dünya Kadın Parlamenterler Birliği Başkan Yardımcılığı, Parlamentolararası Birlik Türk Grubu Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

Eşi ve Çocukları

Evli ve iki çocuk annesidir.

Kaynakça

https://www5.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Cilt1-4.pdf Erişim: 13. 10. 2022
https://www.tbmm.gov.tr/milletvekili/milletvekilidetay?donemKod=24&sicil=PnVwNRPfxdY= Erişim: 13. 10. 2022
https://www.akparti.org.tr/ak-kadro/milletvekilleri/24-donem/erzurum/fazilet-dagci-ciglik/ Erişim: 13. 10. 2022
http://luksemburg.be.mfa.gov.tr/Mission/Biography Erişim: 13. 10. 2022

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir