Feridun Kemal Ergin Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi

Feridun Kemal Ergin Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi

Feridun Kemal Ergin (Feridun Ergin), milletvekili, bakan, maliyeci, iktisatçı, öğretim üyesi, yazar.

1917 yılında İstanbul’da doğmuştur.

Eğitim Hayatı

Paris Siyasi İlimler, Paris ve Ankara Hukuk Fakültesi’ni bitirmiştir. İstanbul İktisat Fakültesi’nde doktora yapmıştır. İngilizce ve Fransızca öğrenmiştir.

Çalışma Hayatı

Sağlık Bakanlığı Mütercimi, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Umumi İktisat ve Maliye Teorisi Asistanı, Ekonomi Bakanlığı Özel Kalem Müdürü ve Tetkik Kurulu Şube Müdürü, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Umumi İktisat ve İktisat Teorisi Kürsüsü Doçenti olarak görevler yapmıştır.

Cumhuriyet ve Akşam Gazetesi Başyazar olarak yazılar kaleme almıştır. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Umumi İktisat ve İktisat Teorisi Kürsüsü Profesörü, Deniz Ticaret Anonim Şirketi Müşaviri, IMF Türkiye Guvernörü, Ordu Yardımlaşma Kurumu, Motorlu Araçlar TAŞ Tuborg DYO, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu, Turizm Bankası, Sanayi Bankası ve Türk Ekonomi Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi, Başkanı ve Müşaviri olarak görevlerde bulunmuştur.

Siyasi Hayatı

14 Mayıs 1950 (9. Dönem) ve 2 Mayıs 1954 (10. Dönem) tarihlerinde yapılan genel seçimlerde Demokrat Parti (DP) Urfa Milletvekili seçilmiştir.

6 Ocak 1961 – 25 Ekim 1961 tarihleri arasında Kurucu Meclis Cumhuriyet Halk Partisi Temsilciliği, 15 Ekim 1981 – 31 Ağustos 1982 tarihleri arasında Danışma Meclisi İstanbul Üyeliği yapmıştır. Kurucu Meclis Avrupa Konsey Üyeliği görevinde bulunmuştur. 26. Hükümet’te TBMM Dışından Dışişleri Bakanı olarak atanmıştır.

Eşi ve Çocukları

Evli ve iki çocuk babasıydı.

Ölümü

Feridun Kemal Ergin, 18 Ekim 2008 tarihinde vefat etmiştir.

Kaynakça

https://www5.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Cilt1-4.pdf Erişim: 26. 10. 2022
https://www.tbmm.gov.tr/MilletvekiliArama Erişim: 26. 10. 2022

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir