Fethi Çelikbaş Kimdir?

Fethi Çelikbaş Kimdir?

Fethi Çelikbaş, bakan, milletvekili, senatör, siyasetçi, öğretim üyesi.

1912 yılında Burdur’da doğdu.

Eğitim Hayatı

Fethi Çelikbaş, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

Çalışma Hayatı

Türk Ofisi Raportörü, Siyasal Bilgiler Okulu İktisadi ve Mali İlimler Kürsüsü Asistanı ve İktisat Doçenti, Siyasal Bilgiler Okulu Türk İnkılâp Tarihi Öğretim Üyesi, Ziraat Fakültesi İktisat Doçenti, İktisadi ve Mali İlimler Grubu Profesörü, Siyasal Bilgiler Okulu Müdürü ve Dekanı, Ankara Ziraat ve Veteriner Fakültesi Ekonomi Hocası olarak görevlerde bulundu.

Siyasi Hayatı

14 Mayıs 1950 (9. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Demokrat Parti (DP) Burdur Milletvekili seçildi. Adnan Menderes’in kurmuş olduğu 20. Hükümet’te (II. Menderes Hükümeti) 8 Nisan 1953 tarihinde yapılan kabine değişikliğinde Devlet Bakanı, 28 Mayıs 1953 tarihinde yapılan kabine değişikliğinde ise Ekonomi ve Ticaret Bakanı olarak atandı.

2 Mayıs 1954 (10. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde yeniden Demokrat Parti Burdur Milletvekili seçildi. Adnan Menderes’in 17 Mayıs 1954 tarihinde kurmuş olduğu 21. Hükümet’te (III. Menderes Hükümeti) İşletmeler Bakanı oldu.

Cumhuriyet Halk Partisi’nde Siyaset

27 Ekim 1957 (11. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Hürriyet Partisi (HP) Burdur Milletvekili seçildi. 6 Ocak 1961 – 15 Ekim 1961 tarihleri arasında Kurucu Meclis Odalar Temsilcisi olarak görev yaptı.

15 Ekim 1961 (12. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Burdur Milletvekili seçildi. Mustafa İsmet İnönü’nün 20 Kasım 1961 tarihinde kurmuş olduğu 26. Hükümet’te (VIII. İnönü Hükümeti) ve 25 Haziran 1962 tarihinde kurmuş olduğu 27. Hükümet’te (IX. İnönü Hükümeti) Sanayi Bakanı olarak görev yaptı.

10 Ekim 1965 (13. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde yeniden Cumhuriyet Halk Partisi Burdur Milletvekili seçildi. 3 Temmuz 1972 – 3 Temmuz 1978 tarihleri arasında Cumhuriyet Senatosu Üyeliği görevinde bulundu. Mehmet Naim Talu’nun 15 Nisan 1973 tarihinde kurmuş olduğu 36. Hükümet’te Gümrük ve Tekel Bakanı olarak atandı.

6 Kasım 1983 (17. Dönem) ve 29 Kasım 1987 (18. Dönem) tarihlerinde yapılan genel seçimlerde Anavatan Partisi (ANAP) Burdur Milletvekili seçildi.

Eşi ve Çocukları

Evli ve iki çocuk babasıydı.

Fransızca biliyordu.

Ölümü

31 Ekim 2009 tarihinde vefat etti. Teşvikiye Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Aşiyan Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Yeni%20klas%C3%B6r/Cilt2.pdf Erişim: 23.12.2019
https://www.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Cilt4/Cilt4.pdf Erişim: 23.12.2019
https://www.tbmm.gov.tr/yayinlar/hukumetler/hukumetler_cilt_2.pdf Erişim: 23.12.2019
https://www.tbmm.gov.tr/yayinlar/hukumetler/hukumetler_cilt_3.pdf Erişim: 23.12.2019
https://www.tbmm.gov.tr/yayinlar/hukumetler/hukumetler_cilt_5.pdf Erişim: 23.12.2019
https://www.devletarsivleri.gov.tr/varliklar/dosyalar/eskisiteden/yayinlar/genel-mudurluk-yayinlar/dunden_bugune_basbakanlik.pdf Erişim: 23.12.2019
https://www.haberler.com/eski-encumen-i-danis-baskani-celikbas-in-haberi/ Erişim: 23.12.2019
https://www.sabah.com.tr/gundem/2009/11/04/fethi_celikbas_son_yolculuguna_ugurlandi Erişim: 23.12.2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: