Fikri Işık Kimdir?

Fikri Işık Kimdir?

Fikri Işık, bakan, milletvekili, siyasetçi, öğretmen, iş adamı.

13 Eylül 1965 tarihinde Gümüşhane Babacan Köyü’nde doğdu.

Eğitim Hayatı

İlk ve ortaöğrenimini Kocaeli’nde okudu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Matematik Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldu.

Çalışma Hatayı

İzmit ve İstanbul’da özel okullarda İngilizce ve Matematik Öğretmenliği yaptı. Gıda sektöründe yönetici olarak çalıştı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mezunlar Birliği Vakfı, Hereke Eğitim ve Kültür Yardımlaşma Derneği, Kızılay, Yeşilay, Ay Işığı Yetim ve Öksüz Çocuklar Yardımlaşma Derneği ile Kocaeli Gümüşhaneliler Vakfı Üyesi olarak görevlerde bulundu.

Siyasi Hayatı

20 Ekim 2001 tarihinde AK Parti Kocaeli Kurucu İl Yönetim Kurulu Üyesi, 22 Haziran 2003 tarihinde AK Parti Kocaeli İl Başkanı oldu.

22 Temmuz 2007 (23. Dönem) ve 12 Haziran 2011 (24. Dönem) tarihlerinde yapılan genel seçimlerde AK Parti Kocaeli Milletvekili seçildi. 2007 – 2013 yılları arasında AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkanlığı Bölge Koordinatörü ve Teşkilat Başkan Yardımcısı olarak çalıştı. 31 Ocak 2013 tarihinde TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanlığı’na seçildi.

Bakanlık Dönemi

Recep Tayyip Erdoğan’ın kurmuş olduğu 61. Hükümet’te (III. Erdoğan Hükümeti), 25 Aralık 2013 tarihinde yapılan kabine değişikliğinde Nihat Ergün’ün yerine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak atandı.

Ahmet Davutoğlu’nun 29 Ağustos 2014 tarihinde kurmuş olduğu 62. Hükümet’te (I. Davutoğlu Hükümeti), 28 Ağustos 2015 tarihinde kurmuş olduğu 63. Hükümet’te (II. Davutoğlu Hükümeti) ve 24 Kasım 2015 tarihinde kurmuş olduğu 64. Hükümet’te (III. Davutoğlu Hükümeti) Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı görevi devam ettirildi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı görevi 24 Mayıs 2016 tarihine kadar sürdürdü. Bakanlık görevini Faruk Özlü’ye devretti.

7 Haziran 2015 (25. Dönem), 1 Kasım 2015 (26. Dönem) ve 24 Haziran 2018 (27. Dönem) tarihlerinde yapılan genel seçimlerde yeniden AK Parti Kocaeli Milletvekili seçildi. Binali Yıldırım’ın 24 Mayıs 2016 tarihinde kurmuş olduğu 65. Hükümet’te Milli Savunma Bakanı olarak atandı.

Eşi ve Çocukları

Nigar Hanım ile evlendi. Dört çocuk babasıdır.

İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde Arapça bilmektedir.

Kaynakça

http://www.akparti.org.tr/ak-kadro/hukumetler/65-hukumet/fikri-isik/
https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tutanak_erisim.BakanlarKuruluAd
https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.bilgi?p_donem=26&p_sicil=6534
https://www.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Yeni%20klasör/Cilt3.pdf
https://www.sanayi.gov.tr/ministers.html?lang=tr
https://www.msb.gov.tr/Bakanlar/Detay/fikri-isik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: