Fuat Oktay Kimdir?

Fuat Oktay Kimdir?

Fuat Oktay, Cumhurbaşkanı Yardımcısı, devlet adamı, siyasetçi.

1964 yılında Yozgat Çekerek’te doğdu.

Eğitim Hayatı

1985 yılında Çukurova Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Üniversitede araştırma görevlisi olarak çalıştı. 1990 yılında, Amerika Birleşik Devletleri Detroit’te Wayne State Üniversitesi’nde İmalat Mühendisliği ve İşletme alanlarında yüksek lisans programlarını tamamladı. Aynı Üniversitede Endüstri Mühendisliği alanında doktorasını yaptı. Havacılık ve otomotiv endüstrisi alanlarında uzmanlaştı.

Çalışma Hayatı

Beykent Üniversitesi’nde İşletme Bölüm Başkanlığı ve Dekan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Kamu ve özel sektörde birçok şirkete danışmanlık hizmeti sundu. Bu şirketlerden bazılarında genel müdür, başkan yardımcısı ve yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulundu.

2008 – 2012 yılları arasında Türk Hava Yolları (THY) Stratejik Planlama ve İş Geliştirme, Satış ve Pazarlama, Üretim Planlaması ve Bilgi Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüttü. Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) Yönetim Kurulu Üyeliği, Türk Hava Yolları (THY) Teknik Yönetim Kurulu Üyeliği, Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

2 Ocak 2012 tarihinde T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı (AFAD) olarak atandı. Bu görevi 19 Haziran 2016 tarihine kadar yürüttü. 19 Haziran 2016 tarihinde Başbakanlık Müsteşarı olarak atandı. 9 Temmuz 2018 tarihine kadar Müsteşarlık görevini sürdürdü.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi İlk Cumhurbaşkanı Yardımcısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 9 Temmuz 2018 tarihinde kurmuş olduğu Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ne (2018/1 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı) Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atandı. Fuat Oktay, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Cumhurbaşkanı Yardımcısı oldu.

Eşi ve Çocukları

Evli ve üç çocuğu bulunmaktadır.

İngilizce bilmektedir.

Kaynakça

https://www.tccb.gov.tr/kabine/cumhurbaskani-yardimcisiErişim: 14.10.2019

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir