Gültekin Uysal Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Gültekin Uysal Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Gültekin Uysal, milletvekili, DP Genel Başkanı.

1976 yılında Afyonkarahisar’da doğmuştur.

Eğitim Hayatı

Gedik Ahmet Paşa İlköğretim Okulu ile İstanbul Özel Üsküdar Fazilet Erkek Lisesi’ni bitirmiştir. Yükseköğrenimine University of Houston’da Siyaset Bilimi alanında başlamıştır. Bilkent Üniversitesi Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Bölümü’nden mezun olmuştur. İngilizce bilmektedir.

Çalışma Hayatı

Türk Ocağı Afyonkarahisar Şubesi Liberal Düşünce Topluluğu, Afyon Eğitim Vakfı, Yörük – Türkmen Federasyonu gibi kuruluşlarda kurucu ve üye olarak görev yapmıştır. Türkiye Günlüğü ve Piyasa Dergisi’nde çevirileri yayımlanmıştır.

Siyasi Hayatı

2003 – 2005 yılları arasında Doğru Yol Partisi (DYP) Afyonkarahisar İl Başkanı olarak görev yapmıştır. Mayıs 2005 tarihinde yapılan DYP Büyük Kongresi’nde Genel İdare Kurulu Üyeliği’ne seçilmiş ve Gençlikten Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmiştir.

16 Mayıs 2009 tarihinde yapılan Demokrat Parti (DP) 5. Olağanüstü Büyük Kongresi ile 14 Ocak 2011 yılında yapılan Demokrat Parti 10. Olağan Büyük Kongresi’nde Genel İdare Kurul Üyeliğine seçilmiştir. Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulunmuştur. 6 Mayıs 2012 tarihinde yapılan Demokrat Parti 8. Olağanüstü Büyük Kongresi’nde Demokrat Parti Genel Başkanı olmuştur.

24 Haziran 2018 (27. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde İYİ Parti Afyonkarahisar Milletvekili seçilmiştir. Demokrat Parti Genel Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Eşi ve Çocukları

Gültekin Uysal, evli, Kayra ve Berrin adında iki çocuk babasıdır.

Kaynakça

TBMM Erişim: 23. 04. 2022
https://www.dp.org.tr/genel-baskan Erişim: 23. 04. 2022
TWİTTER Erişim: 23. 04. 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.