Hacı Hasan Sönmez Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi

Hacı Hasan Sönmez Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi

Hacı Hasan Sönmez, milletvekili, devlet adamı, avukat.

2 Haziran 1956 tarihinde Giresun’da (Kanyaş) doğmuştur.

Eğitim Hayatı

İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi (İTİA), Siyasal Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Milli Güvenlik Akademisi’ni bitirmiştir. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Yönetim Bilimi Ana Bilim Dalı’nda yüksek lisans yapmıştır. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde ise Arapça bilmektedir.

Çalışma Hayatı

Başbakanlıkta memur olarak göreve başlamıştır. Özel sektörde finans görevlisi olarak çalışmıştır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müfettişi, Çevre Bakanlığı Başmüfettişi, Müsteşar Yardımcısı, Bakanlık Müşaviri, Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri ve Müsteşar Yardımcı Vekili olarak görevler yapmıştır.

TBMM’de 1. Hukuk Müşavirliği ve Yasamadan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcılığı görevlerini yürütmüştür. Maliye Postası Dergisi İş Hukuku Yazarlığı ve Danışmanlığı yapmıştır. Mali Yönetim ve Denetim Dergisi Yayın Kurulu Üyesi ve Danışmanı olarak çalışmıştır.

Siyasi Hayatı

22 Temmuz 2007 (23. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde AK Parti Giresun Milletvekili seçilmiştir. Türkiye – Romanya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı yapmıştır.

Eşi ve Çocukları

Evli ve üç çocuk babasıdır.

Kaynakça

https://www5.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Cilt1-4.pdf Erişim: 29. 11. 2022
https://www.tbmm.gov.tr/milletvekili/milletvekilidetay?donemKod=23&sicil=tgiAqbMa8Rk= Erişim: 29. 11. 2022
https://www.akparti.org.tr/ak-kadro/milletvekilleri/23-donem/giresun/haci-hasan-sonmez/ Erişim: 29. 11. 2022

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir