Hasan Karal Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Hasan Karal Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Hasan Karal, milletvekili, eğitimci, ilahiyatçı.

3 Ocak 1973 tarihinde doğmuştur.

Eğitim Hayatı

Rize İmam Hatip Lisesi’ni bitirmiş, Rize Lisesi’ni ise dışardan tamamlamıştır. Kahire’de El-Ezher Üniversitesi Din Bilimleri Fakültesi’nden mezun olmuştur. Uluslararası Beyrut Üniversitesi’nde “hukuk eğitimi” almıştır. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans yapmıştır. Çok iyi düzeyde Arapça bilmektedir.

Çalışma Hayatı

Çay sektöründe iki yıl fabrika müdürü olarak çalışmıştır. 1996 yılında Diyanet teşkilatında memuriyete başlamıştır. Aynı zamanda Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde yabancı dil öğreticiliği yapmıştır.

Yurt Dışı Türk Öğrencileri Derneği Başkanlığı, Rize İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği (RİMDER) Başkanlığı, Rize Milli Gençlik Vakfı ve Rize Ensar Vakfı Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. RİMDER bünyesinde kurulan Rize’nin ilk radyolarından Radyo Selam, Kanal 2000 Radyo–TV ve aylık çıkarılan İnsanlığa Selam Dergisi’nin yönetim kurulu başkanlıklarını yürütmüştür. Birçok uluslararası toplantı ve organizasyonda yeminli tercümanlık yapmıştır.

Siyasi Hayatı

12 Ekim 2001 tarihinde (28 yaşında) AK Parti Kurucu Rize İl Başkanı olarak atanmıştır. 12 Haziran 2011 (24. Dönem), 7 Haziran 2015 (25. Dönem) ve 1 Kasım 2015 (26. Dönem) tarihlerinde yapılan genel seçimlerde AK Parti Rize Milletvekili seçilmiştir. Dışişleri Komisyonu Üyeliği, Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Üyeliği, Türkiye–Yemen Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

DEVA Partisi Kurucu Üyesi’dir. DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

Eşi ve Çocukları

Evli ve iki çocuk babasıdır.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/Milletvekilleri/MilletvekiliDetay?donemKod=26&sicil=eUF/pP2dgFY= Erişim: 17. 11. 2021
https://www.akparti.org.tr/ak-kadro/milletvekilleri/26-donem/rize/hasan-karal/ Erişim: 17. 11. 2021
https://devapartisi.org/uyeler/listeleme/hasan-karal Erişim: 17. 11. 2021
https://devapartisi.org/teskilat/kurucu-uyeler Erişim: 17. 11. 2021
https://twitter.com/hasankaraltr Erişim: 17. 11. 2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: