Hayati Yazıcı Kimdir?

Hayati Yazıcı Kimdir?

Hayati Yazıcı, bakan, milletvekili, siyasetçi, hukuk müşaviri.

23 Mayıs 1952 tarihinde Rize Çayeli’nde doğdu.

Eğitim Hayatı

İlkokulu Buzlupınar Köyü’nde, ortaokulu Trabzon’da okudu. Erzurum İmam Hatip Lisesi’nden mezun oldu. 1975 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Kamu Hukuku alanında yüksek lisans yaptı.

Çalışma Hayatı

Kamu görevine, 1976 yılında hakim adayı olarak İstanbul Adliyesi’nde başladı. Çayırlı, Mihallıççık ve Kargı Hakimi olarak görev yaptı.

1984 yılı sonunda, İstanbul’da serbest avukat olarak çalışmaya başladı. Hayati Yazıcı, Recep Tayyip Erdoğan’ın Avukatı ve Hukuk Müşaviri olarak da görev yaptı. Çeşitli dernek, vakıf ve siyasi partilerde üye ve yönetici olarak toplumsal çalışmalar içinde yer aldı.

Siyasi Hayatı

14 Ağustos 2001 tarihinde Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde kurulan AK Parti’nin kurucuları arasında yer aldı. 3 Kasım 2002 (22. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde AK Parti İstanbul Milletvekili seçildi. 2007 yılına kadar AK Parti Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. AK Parti’nin kuruluşundan itibaren Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi olarak görev yaptı.

Bakanlık Dönemi

22 Temmuz 2007 (23. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde yeniden AK Parti İstanbul Milletvekili seçildi. Recep Tayyip Erdoğan’ın kurmuş olduğu 60. Hükümet’te (II. Erdoğan Hükümeti), 1 Mayıs 2009 tarihinde yapılan kabine değişikliğinde Kürşad Tüzmen’in yerine Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı (Gümrük ve Ticaret Bakanı) olarak atandı.

12 Haziran 2011 (24. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde AK Parti Rize Milletvekili seçildi. Recep Tayyip Erdoğan’ın 6 Temmuz 2011 tarihinde kurmuş olduğu 61. Hükümet’te (III. Erdoğan Hükümeti), Gümrük ve Ticaret Bakanlığı görevi devam ettirildi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı görevinden 29 Ağustos 2014 tarihinde ayrıldı. Bakanlık görevini Nurettin Canikli’ye devretti. 

1 Kasım 2015 (25. Dönem) ve 24 Haziran 2018 (27. Dönem) tarihlerinde yapılan genel seçimlerde AK Parti İstanbul Milletvekili seçildi.

Eşi ve Çocukları

Selma Hanım ile evlendi. İki çocuk babasıdır.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.bilgi?p_donem=23&p_sicil=5996
https://www.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Yeni%20klas%C3%B6r/Cilt3.pdf
http://www.akparti.org.tr/ak-kadro/hukumetler/60-hukumet/hayati-yazici/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir