Hişyar Özsoy Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Hişyar Özsoy Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Hişyar Özsoy, milletvekili, öğretim üyesi.

1977 yılında Bingöl’de doğmuştur.

Eğitim Hayatı

Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun olmuştur. Amerika’da Teksas–Austin Üniversitesi’nde “Siyasal Antropoloji” alanında yüksek lisans ve doktora yapmıştır. Çok iyi düzeyde İngilizce ve Kürtçe bilmektedir.

Çalışma Hayatı

Michigan Üniversitesi’nde (Flint) Öğretim Üyesi olarak “siyaset sosyolojisi”, “siyasi ve kültürel antropoloji”, “toplumsal ve siyasal dönüşüm” ile “Orta Doğu tarihi ve siyaseti” konularında dersler vermiştir. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde Dış İlişkiler Koordinatörü ve Siyasi Danışman olarak görev yapmıştır. Uluslararası hakemli dergi ve yayınlarda yayımlanmış makaleleri bulunmaktadır.

Siyasi Hayatı

7 Haziran 2015 (25. Dönem) ve 1 Kasım 2015 (26. Dönem) tarihlerinde yapılan genel seçimlerde Bingöl’den, 24 Haziran 2018 (27. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde ise Diyarbakır’dan HDP Milletvekili seçilmiştir. 26. Dönem’de Dışişleri Komisyonu Üyesi, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenterler Asamblesi Üyesi, Parlamentolar Arası Birlik Türk Grubu Üyesi olarak görevlerde bulunmuştur.

TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi, NATO Parlamenter Asamblesi Üyesi, Parlamentolararası Birlik Grubu Üyesi, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi Üyesi, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Üyesi olarak görevler yapmaktadır.

Eşi ve Çocukları

Hişyar Özsoy, evlidir.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/Milletvekilleri/MilletvekiliDetay?donemKod=27&sicil=th2GkQMamgU= Erişim: 16. 12. 2021
https://twitter.com/hisyarozsoy Erişim: 16. 12. 2021

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir