Hüdayar Mete Buhara Kimdir? Vali, Nereli, Eşi, Hayatı

Hüdayar Mete Buhara Kimdir? Vali, Nereli, Eşi, Hayatı

Hüdayar Mete Buhara, devlet adamı, mülki idare amiri.

1971 yılında doğmuştur.

Eğitim Hayatı

İlk ve ortaöğrenimini Tokat’ta tamamlamıştır. Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun olmuştur. 9 ay süreli mesleki ve lisan eğitimi amaçlı olarak İngiltere’de Exeter Üniversitesi’nde eğitim almıştır.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı’nda yüksek lisans yapmıştır. Hacettepe Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü’nde doktora yapmaktadır. İngilizce, Türkmence ve Özbekçe’nin yanı sıra kısmen diğer Orta Asya Türk Lehçeleri ile Farsça bilmektedir.

Çalışma Hayatı

İçişleri Bakanlığı tarafından açılan Kaymakamlık sınavını kazanarak Tokat’ta Kaymakam Adayı olarak göreve başlamıştır. Almus, Erfelek ve Çatalpınar Kaymakam Vekilliği görevlerinde bulunmuştur. Baklan (Denizli), Elbeyli (Kilis), Ortaköy (Aksaray) ve Emet (Kütahya) Kaymakamı olarak çalışmıştır. Bir yıl Muş Vali Yardımcılığı, üç yıl Sivas Vali Yardımcılığı ve üç yıl Kütahya Vali Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur.

Hüdayar Mete Buhara, İçişleri Bakanlığı Bakanlık Hukuk Müşaviri olarak görev yürütmüştür. Cumhurbaşkanlığı OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’nda görev yapmıştır. Çankaya Kaymakamı olarak görevde bulunmuştur. 11 Mayıs 2022 tarih ve 2022/209 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Kırşehir Valiliği görevine atanmıştır.

Kaynakça

http://www.kirsehir.gov.tr/valimiz Erişim: 07. 05. 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir