Hülya Güven Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Hülya Güven Kimdir? Milletvekili, Nereli, Eşi, TBMM

Hülya Güven, milletvekili, hekim, öğretim üyesi.

13 Aralık 1951 tarihinde Isparta’da doğmuştur.

Eğitim Hayatı

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. Aynı fakültede Farmakoloji ABD’de uzmanlığını almıştır. İngilizce bilmektedir.

Çalışma Hayatı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 1983 yılında “yardımcı doçent”, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji ABD’de 1989 yılında “doçent”, 1993 yılında ise “profesör” unvanı almıştır. İlaç ve Zehir Danışma Merkezi’nin kurulmasını sağlamıştır. Anabilim Dalı Başkanlıkları, Tıp Fakültesi Yönetim Kurulu Üyelikleri, DEÜ Etik Kurul Başkanlığı görevlerini yürütmüştür.

İzmir Eşrefpaşa Hastanesi Başhekimi olarak görev yapmış ve kadınlara yönelik eğitim ve sosyal projelerin yürütülmesini sağlamıştır. İBB Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı yapmıştır. İzmir Tabip Odası Onur Kurulu Başkanlığı, Türk Farmakoloji Derneği 2. Başkanlığı, EÇEV Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunmuştur. DSÖ ve Sağlık Bakanlığı’nın birlikte hazırladıkları Sağlık Projesi kitabının bölüm yazarlığını yapmıştır. Editörlüğünü yaptığı 2 kitabı, telif 1 kitabı ve makaleleri bulunmaktadır.

Siyasi Hayatı

12 Haziran 2011 (24. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili seçilmiştir.

Eşi ve Çocukları

Hülya Güven, evli ve iki çocuk annesidir.

Kaynakça

https://www.tbmm.gov.tr/milletvekili/milletvekilidetay?donemKod=24&sicil=m0N5MzVRl3o= Erişim: 12. 01. 2023
https://www.facebook.com/prof.dr.hulyaguven Erişim: 12. 01. 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: